Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Yeni bir bilgisayar satın aldınız ya da yeni bir sistem topladınız. Bilgisayarınızda henüz yüklü bir Windows 10 işletim sisteminiz yok ve temiz bir kurulum yapmak istiyorsunuz. Fakat bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunda hiç bir fikriniz yok ise şu anda doğru yerdesiniz.

Bu yazımızda sizlere Windows 10 işletim sistemini UEFI USB’si hazırlayarak nasıl kurulum yapacağınızı göstereceğim.

Rufus ile UEFI Windows 10 kurulum USB’si nasıl oluştururum?
UEFI Windows 10 kurulumunu yapabilmeniz için gerekenler:

 • Yeni sürüm Windows 10 Pro işletim sistemini baz alacak olursak minimum 16GB bir USB belleğe ihtiyacınız var.
 • UEFI desteği olan bir bilgisayarınız olmalı.
 • Microsoft’un resmi sitesinden indirdiğiniz .ISO dosyasına ihtiyacınız var. Microsoft’un sitesinden indirme aracını indirerek ücretsiz olarak Windows 10 Pro’ya sahip olabilirsiniz. Windows 10’u indireceğiniz resmi site bağlantısını aşağıda görebilirsiniz.

Gerekli olan her şeyi hazırladıktan sonra Rufus yazılımını açıyoruz. Bu siteden aracı şimdi indir siyerek istediğiniz ve de sisteminize uygun olan Windows 10 sürümünün İSO dosyasını indiriyoruz.

Windows 10 İndirme Linki:

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10?SearchType=1

Rufus İndirme Linki:

https://rufus.ie/tr_TR.html

Nasıl yapılacağını aşağıdaki videodan da öğrenebilirsiniz!

 

 1. Adım:
  Rufus programında yeşil çerçeveyle gösterilen alanda bilgisayarınıza taktığınız min. 16GB/+ USB belleğinizi Aygıt kısmında
  seçiyorsunuz.
 2. Adım:
  “Önyükleme seçimi”
  yazan alana Microsoft’tan indirdiğimiz Windows 10 işletim sisteminin .ISO dosyasını nereye indirdiyseniz oradan seçmeniz gerekiyor.
 3. Adım:
  “Disk Bölüm Düzeni”
  yazan alanda iki tane seçenek yer almaktadır. Bunlardan birisi GPT diğeri de MBR‘dir. Yeni nesil BIOS ara birimine sahip bir bilgisayarınız varsa UEFI kurulumu yapacaksanız GPT‘yi seçmeniz gerekiyor.
 4. Adım: “Yeni Birim Etiketi” yazan alanda USB belleğinize bir isim verebilirsiniz. Mesela: Win10UEFI ardından “Dosya Sistemi” yazan alanın FAT32 olarak seçili olması gerekiyor. “Ayırma Birimi Boyutu” yazan alana hiç dokunmuyoruz. “Gelişmiş biçimlendirme seçeneklerini göster” e tıklayarak açılan alt menüden “Hızlı Biçimlendir” ile “Genişletilmiş Etiket ve Simge Dosyaları Oluştur” kutucukları işaretli bırakıyoruz ve ardından BAŞLAT düğmesine basıyoruz.Eğer eski nesil BIOS ara birimine sahip bir sisteme UEFI kurulumu yapacaksanız MBR‘yi seçmeniz gerekiyor.

USB belleğinizi UEFI olarak kuruluma hazırladıktan sonra bilgisayarınızı USB bellekten Boot ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi çekebilir!  Windows Defender Devre Dışı Bırakma Kapatma 2020

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chat sohbet mobil sohbet mirc chat