USB Disk Bellek Virüs Girmesini Engelleme Önleme Ana Dizini Yazma Korumalı Yapma

    USB Disk Bellek Virüs Girmesini Engelleme Önleme Ana Dizini Yazma Korumalı Yapma

        Virüsler çoğu zaman  USB disklerin ana dizinine girer. Diskimize virüs girmesini önlemek için USB diskimizin ana dizinini yazmaya karşı koruma altına almamız gerekir.

        Bu işlem için öncelikle USB diskimizdeki dosyalarımızı bilgisayarımıza kopyalamamız gerekiyor. Daha sonra USB diskimize NTFS formatında biçimlendirmemiz gerekiyor. Bu işlemleri kendinize ait bir bilgisayarda yapmanızı öneririz. Biçimlendirme işlemini yaptıktan sonra diskimizin içine girip yeni bir klasör açıyoruz. Bu klasörün ismine de ‘’Dosyalar’’ diyebiliriz.

        Daha sonra diski açmadan sağ tık yapıp özellikler sekmesine tıklıyoruz. Buradan da üstteki güvenlik sekmesine tıklıyoruz. Buradaki ‘’Everyone’’ yazısına tıklıyoruz. Yazı mavi zeminli olduktan sonra düzenle seçeneğine basıyoruz. Açılan pencereden hepsinin tik işaretini kaldırıyoruz. Daha sonra ‘’Okuma ve Yürütme’’ – ‘’Klasör İçeriğini Listeleme’’ ve ‘’Okuma’’ seçeneklerine tik koyuyoruz. Bu aşamadan sonra ana dizine bir şey kopyalayamıyoruz. Böylece genellikle ana dizine yerleşip oradan yayılan virüsler USB diskimize giremiyor.

İlginizi çekebilir!  Xiaomi cep telefonu fiyatları artacak

Yapacağım son adım ise ilk başta açtığım ‘’Dosyalar’’ klasörüne sağ tık yapıp özelliklere tıklıyoruz. Buradan güvenlik sekmesinin altındaki ‘’Everyone’’ yazısına tıklıyoruz. Yazı mavi zeminli olduktan sonra düzenle seçeneğine basıyoruz. İzin ver sekmesinin altındaki tüm kutucuklara tik atıyoruz. Burada bazı kutucuklar kendiliğinden dolu olabilir ve silik gözükebilir. Bu aşamadan sonra  ana dizinde yeni bir dosya oluşturamıyoruz. Tüm kopyalayacağımız ve yeni oluşturacağımız dosya işlemlerini yeni oluşturduğumuz ‘’Dosyalar’’ klasöründen yapabiliyoruz.

        Yazılı anlatımın video halini aşağıdan seyredebilirsiniz. İyi seyirler.  

İlginizi çekebilir!  Mi Box ve Tüm Android TV’ler İçin Uyumlu Uygulamalar

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chat sohbet mobil sohbet mirc chat