Powerline Adaptör Nedir? AirTies Air 500 Powerline Adaptör Kit İncelemesi

Powerline Adaptör Nedir? AirTies Air 500 Powerline Adaptör Kit İncelemesi

      Merhaba, bugünkü yazımız ‘’Powerline Adaptör’’ler hakkında olacak. Powerline adaptörler yani Türkçe ismiyle ağ adaptörleri bizi evdeki kablo karmaşasından kurtaracak çok önemli bir cihaz ikilisi. Tabii ki sadece iki adet kullanmak zorunda değilsiniz. Üçlü ya da dörtlü hatta daha fazla sayıda da eşleştirme yapabilirsiniz.    

Nasıl bir mantıkla çalışıyor ve bize hangi özellikleri sunuyor?

       Ağ adaptörleri ethernet kablosu vasıtası ile modem veya routerdan aldığı interneti, evinizdeki elektrik hattı üzerinden uzaktaki bir odaya sanki iki oda arasında ethernet kablosu çekmişsiniz gibi bir etki yaratıyor. Bir ağ adaptörü kiti aldığınızı düşünürsek, iki parçadan oluşan kitin birini modemin yakınında bulunan prize; diğerini ise interneti hangi odadan kayıpsız bir şekilde almak istiyorsak o odadaki prize takıyoruz. İkinci adaptöre de ethernet kablosu bağlayarak interneti bu şekilde kablo kullanmadan diğer odaya taşımış oluyoruz.

Neden kullanmalıyım, farklı seçeneklerle nasıl kullanabilirim?

      Neden kullanmalıyım derseniz evdeki kablo karmaşasından kurtulmak, hızlı bir internetiniz varsa ve modeminiz salona uzak bir odadaysa kayıpsız internet keyfini yaşamak için bu cihazları kullanın derim. Salona taktığınız ağ adaptörüne bir access point (erişim noktası) taktığınızda da kablosuz interneti rahatlıkla ev veya iş yerinizde yayabilirsiniz. Başka bir çözümse ethernet switch kullanarak iş yerinizde interneti dağıtabilirsiniz.

Teorik hızı nedir, wi-fi özelliğe sahip olan ağ adaptör kiti var mı?

      Günümüzde bu cihazların kullandığı teorik hızlar 300 mbps’den aşağı düşmüyor. Tabii ki bu hız ağ adaptörlerinin kendi aralarındaki haberleşme hızı. Peki bu cihazın wi-fi özelliği olanı yok mu konusuna geldiğimizde tabii ki de kablosuz bağlantı özelliği olanları da var fakat bu tip cihazların fiyatları kablosuz özelliği olmayanlara göre daha pahalı. Bu konuda hangisine ihtiyacınız olduğuna ve maddi imkanlar ölçüsünde en iyi tercihi yapmaya dikkat etmek gerekiyor.

Benim elimdeki powerline adaptöre gelecek olursak:

      Ben fiyat performans oranı oldukça yüksek olan AirTies Air 500 Powerline Adaptör kiti tercih ettim. Piyasada Nisan 2019 itibarı ile 250 TL civarı bulunabiliyor. Kablosuz ağ özelliği yok ancak ben zaten elimde var olan Asus RP-N12 ya da TP-Link TL-WA850RE model isimli hem menzil genişletici hem de access point modları olan cihazlardan birini AirTies Air 500 kitin salondaki parçasına takarak kablosuz bağlantımı yüksek hızda kullanabiliyorum.

Sizin için önerildi  TurkNet Davet Kodu İle Başvuru Yap Bir Ay Bedava İnternet Kullan

AirTies Air 500 model ağ adaptörünün inceleme videosunu aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz. Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere, Youtube kanalımız ‘’Akıllı Uygulamalar’’a abone olmayı unutmayın. İnternet ve ağ cihazları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir.

TP-Link Archer C60 AC1350 Dual Band 450Mbps/2.4GHz – 867 Mbps/5GHz Wi-Fi Router İncelemesi ve Kurulum

Tp-Link TL-WA850RE Menzil Genişletici/Artırıcı Range Extender İncelemesi ve Kurulumu

 

Sizin için önerildi  Apple’ın ‘’İlk biz yaptık.’’ Dediği Fakat Önceden İcat Edilmiş 6 Teknoloji

 

 

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
20

Onur Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir