Mutfak Temizliği için Püf Noktaları

                Mutfak temizliği insanın neredeyse bir gününü alan bir uğraştır. Her bir alanı, her bir aleti tek tek temizlememiz gerekir. Bu yüzden adım adım ilerlemek, temizliği parça parça yapmak işimizi daha çok kolaylaştırır.

1.Ocağı Temizliği

                Öncelikle ocağın telini kaldırın. Ardından bulaşık deterjanını süngere dökün ve kirlerin üzerinden hafifçe geçin,  beş dakika bekleyin. Süngerinizi yıkayıp üzerine çok az çamaşır suyu dökün ve ocağınızdaki yumuşayan kirlerin üzerine uygulayın.  Aynı şekilde gaz düğmelerinin etrafını, çıkardığınız düğmeleri ılık suda bulaşık deterjanıyla yavaşça yıkayın. Eğer aspiratör kullanıyorsanız ve mazgalı çıkıyorsa onu da ılık su bulaşık deterjanı yardımıyla eviyede yıkayın. Aspiratörün camını da süngerle temizleyebilirsiniz.

2.Fırın Temizliği

                Önce fırının içindeki tel ve tepsileri çıkarın. Ardından şu karışımı hazırlayın:

1/2 su bardağı bulaşık deterjanı

1,5 su bardağı karbonat

1/4 su bardağı beyaz sirke (bulamazsanız doğal elma sirkesi)

Yeterince su

Bu karışımı yağlı ya da kirli bölgelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık 5 dakika sonra süngerinizle fırınınızı güzelce ovun. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta fırının içinde hiçbir şekilde köpük ya da deterjan bırakmamanız. Eğer içinde deterjan kalırsa açık yemekle doğrudan aynı havada kalacağı için yemeğinizin tadında gariplik sezebilirsiniz.

Sizin için önerildi  Türkiye Futbol Süper Ligi Hakkında 16 İlginç Bilgi

Ev Temizliği / Bahar Temizliği İçin Püf Noktaları

3.Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı temizliği yapmadan önce atılması gereken tüm ürünleri atın. Örneğin;  ıslak kaldığı için pörsüyen maydanozlar, çürümüş meyve ve sebzeler ve tarihi geçmiş ilaçlar… Ardından her bir katı boşaltın. Sıra geldi sihirli karışıma: Küçük bir kovanın yarısını su doldurup içine iki yemek kaşığı karbonat ya da 4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Güzelce karıştırın. Bu karışımla dolabınızın her noktasını silin. Silme işlemi bittikten sonra kuru fakat toz bırakmayan bir bezle dip bucak silin. Artık yiyecekleriniz dolaba girmeye hazır. Pratik bir püf noktası daha… Buzdolabınızın lastiklerini, ıslattığınız ve üzerine karbonat döktüğünüz bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Böylece lastiklerin dolaba yapışma özelliği geri gelecektir.

  1. Dolap Temizliği

                Önce mutfak dolaplarının içini boşaltıyoruz. Sonra şu karışımı hazırlıyoruz: Küçük bir kovaya bulaşık deterjanı ve sirke dökün. Ardından yarısını biraz geçecek şekilde su koyun. Bu karışımı bezle ya da süngerle tüm dolaplara uygulayın. Islak bir bezi bol bol durulayarak tüm dolapların içini tekrar silin. Bezi iyice sıktığınıza emin olun.Son olarak kuru bir bezle ahşabın kabarmaması için tüm ıslaklığı alın.

Sizin için önerildi  Ev Temizliği / Bahar Temizliği İçin Püf Noktaları

5.Mutfak Evyesi Temizliği

Mutfak evyesini temizlemek için önce bir çaydanlık üstü kadar su kaynatın. Bekleterek ılıttığınız suyu evyenin giderinden dökün. Çok sıcak olmamasına dikkat edin, çünkü mutfak giderleri bu nedenle incelip delinebiliyor. Ardından çamaşır suyu döktüğünüz süngeri yavaşça evyenin her tarafında gezdirin. Buna musluk da dahil. 5 dakika bekledikten sonra artık ovma vakti geldi. Tekrar ıslattığınız süngerinizle evyeyi güzelce ovun. Evye musluğunu buzdolabında olduğu gibi diş fırçasıyla da temizleyebilirsiniz. Evyeyi bol suyla durulayın.

  1. Küçük Ev Aletleri Temizliği

                Küçük ev aletleri temizlenmesi en zor noktalardandır. Bu yüzden her birisini nasıl temizlemeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

                Mikrodalgayı temizlemek için: İçine biraz bulaşık deterjanı döktüğünüz ılık suya temiz bir bezi daldırın. Ardından bezi iyice sıkın ve mikrodalganın içini yavaşça silin. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Son olarak üzerinden temiz suyla ıslattığınız ve iyice sıktığınız bir bezle geçin.

Sizin için önerildi  En Popüler Köpek Cinsleri Irkları

                Blender, mikser, kahve makinesi, elektrikli narenciye sıkacağı gibi ürünlerin temizliği için mutlaka kullanım kılavuzlarına bakın. Her bir aletin farklı temizleme yöntemi olacağı için kılavuza sadık kalın.

7.Mutfak Fayansı Temizliği

                Mutfaktaki fayansların yağ lekelerini temizlemek için yağ çözücü özelliği olan spreyi fayanslara sıkmalı ve 10 dk beklemelisiniz. Bu süre yağların oldukları yerden çözülmesine olanak sağlayacaktır. Fayansların yüzeylerini ıslak sünger ile fayans aralarını ise diş fırçası ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yağ çözücü maddeler kimyasal olduğu için durulama işlemi bol su ile yapılmalıdır. Eğer kimyasal kullanmak istemiyorsanız aynı temizliği sirke ve limon suyu karışımıyla veya karbonat ve su karışımıyla da yapabilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
20

Onur Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir