İşte karşınızda iPadOS 15

Apple, bugün başlattığı WWDC 2021 etkinliğine, iOS 15 duyurusuyla merhaba dedi. Gizlilik ile ilgili birkaç konu dışında iOS 15, çok büyük yenilikler ile karşımıza çıkmadı fakat, devamında gelen iPadOS 15, bazı özellikleriyle dikkat çekecek gibi gözüküyor. Şimdi bu yeni işletim sisteminin detaylarına yakından bakacağız.
iPadOS 15 ile gelen önemli özelliklerden bir tanesi, tabletlere göre widget’lar. Telefonlarda, ekran boyutundan ötürü daha küçük vidget’lar kullanıyoruz, fakat iPad’ler, bir widget üzerinden çok fazla şey yapabileceğimiz büyük bir alana sahip. İşte Apple, ana sayfada kullanıcıların bu büyük ekranı artık daha efektif  kullanmalarını istemiş ve widget’lar artık, iPad’lerin boyutuna göre optimize olarak daha kullanışlı olacak. Yani Apple, artık daha büyük bir widget formatı sunuyor.

 

 

Bu yenilik, ana sayfa vidget’larını artık iPad cihazlarda da kullanmamızı sağlıyor ve Apple kullanıcıları, tabletleri için çifte mutluluk yaşıyor. iPadOS için yeni widget’lar ise Find My, Contacts, Parcels ve Game Center uygulamaları için karşımıza çıkıyor. Bunun yannında iOS 14 ile iPhone’larda gördüğümüz fakat iPadOS’lara bu sene gelecek olan Uygulama Kitaplığı da var. Gerçekten bu yeniliğin, iPad’lere neden 1 sene sonra geldiğini bilmiyoruz.

İlginizi çekebilir!  Galaxy S20 FE Kullanıcılarına müjde

Sorabilirsiniz, bu Uygulama kitaplığı nedir? Diye, cevap verelim, Bu, Apple’ın bir uygulama çekmecesi özelliği, cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları otomatik olarak sıralayan özel bir ekran niteliğine sahip Uygulama Kitaplığı, bunun sonucunda belirli bir uygulamayı bulmak için milyonlarca ana ekranda gezinme zorunluluğunu ortadan tamamen kaldırıyor. Uygulama Kitaplığı Dock’ta yerleşik olarak geliyor, bu nedenle hangi ekranda çalışıyorsanız çalışın (ister iPad ister ikincil ekran) kolayca bu özelliğe ulaşabilirsiniz.
Uygulamaları hızlı bir şekilde tam ekran yapmanız gerekiyorsa veya Bölünmüş Görünüm özelliğini kullanacaksanız, bunlara ek olarak Slide Over ile bir işiniz varsa bunlara erişmenize olanak tanıyan yeni bir çoklu görev kullanıcı arayüzü de iPadOS ile kullanıcıların ilgisine sunuluyor. Bölünmüş Görünüm’de, bir uygulamayı her iki tarafta aynı şekilde kullanmak için aşağı kaydırabilecek ve aynı şeyi birden çok pencereli uygulamalar için de kullanabilmeniz mümkün olacak.

İlginizi çekebilir!  Cep Telefonu Kullanımında Yapılan Yanlışlar

Apple, iPad için Apple Notes uygulamasında da geliştirmeler yapmış. Mesela, bir not alırken artık tıpkı sosyal medya uygulamalrında olduğu gibi kişi etiketlemek mümkün. Etiketlediğiniz bu kişiler, cihazlarında onlardan bahsettiğinize yönelik bildirim alıyor ve bu özelliği, Facebook ve Twitter’da olduğu gibi “@” işareti ve kişi adını yazmanız ile kullanabilmeniz sağlanmış.
Bunun yanında hızlı bir şekilde not almanızı sağlayan hızlı notlar özelliği de, yeni uygulama ile beraber geliyor. Ayrıca web sitelerinden de gördüğünüz içerikleri alarak, notlara kaydetme özellikler arasında sunuluyor.

İlginizi çekebilir!  Android 'de Clubhouse Çalıştırma

iPadOS 15 ile, Apple Çeviri uygulaması ilk defa iPad cihazlar için erişilebilir oluyor. Konuştuklarınızı otomatik dil çevirisi ile çeviren Apple Çeviri, cihazın genelinde çalışan Canlı Çeviri gibi çeşitli  özelliklere de sahip.
Son olarak geliştiricileri ilgilendiren bir yenilikten bahsedelim, artık iPad cihazınızı kullanarak uygulama geliştirebilirsiniz. Swift Playgrounds ile geliştirilmiş kod tamamlama, bir dizi yeni kitaplık ve kılavuz desteği ile sunulan bu özellik, iPad üzerinden uygulama oluşturabilmenize ve düzenlemenize izin veriyor. Yaptığınız uygulama, nihai haline ulaştığında incelenmesi için doğrudan cihazınız üzerinden App Store’a gönderebilirsiniz.

iPadOS 15’in ilk geliştirici sürümü ilerleyen saatlerde indirilebilir olacak, ilk halka açık sürüm ise Temmuz ayında tüketicilerin ilgisine sunulacak. Sonbahara kadar çalışmaları devam edecek iPadOS 15, Eylül ayında son haliyle destekleyen iPad tabletlere ulaşmış olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chat sohbet mobil sohbet mirc chat