Egeli Afro Türkleri Tanıyalım

                Egeli Afro Türkleri Tanıyalım

                Bugün sizlere çoğunlukla Ege Bölgesi’nde yaşayan Afrika kökenli Türkleri tanıtmak istedik. Bu insanlar “Afro mafro değil biz Türküz kardeşim” diyen insanlar. Vatan ve bayrak sevgisiyle büyümüş insanlar, yani bizden sadece renkleri farklı.

                Afrika kökenli Türkler genellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerinde köle ticaretiyle ya da başka yollarla Afrika’dan Anadolu’ya gelerek yerleşenlerin çocukları ve torunlarıdır. Bir kısmı Ege ve Akdeniz Bölgesi’ne yerleşerek tarım alanında çalışmış, köyler oluşturmuşlardır. Gerek Osmanlı’da gerekse Türkiye Cumhuriyeti döneminde Afrika’dan tek tek gelerek burada yerleşenler de vardır. Afrika kökenli Türklerden yaşlı kuşak kendisini genelde Arap olarak tanımlarken kentte yaşayan genç kuşak ise ‘Afrika kökenli’ demeyi tercih etmektedir. Bu insanlar günümüzde Ege şivesiyle konuşmakta ve çocuklarına Ahmet, Mehmet, Osman, Ayşe ve Fatma gibi Türk isimleri koymaktadırlar.

                Osmanlı döneminde Nijer, Suudi Arabistan, Libya, Kenya ve Sudan’dan Afrika kökenliler, genellikle Zanzibar üzerinden köle ticareti yoluyla Dalaman, Manavgat, Çukurova, Menderes ve Gediz ovasına getirilmişti. Bazı Afrika kökenliler ise 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sırasında Girit’ten gelmiş, Ege bölgesine, çoğunlukla da İzmir’e yerleşmiştir. Ayvalıklı Afrika kökenliler Girit’ten gelen atalarının Yunanca konuştuğunu, Türkçeyi sonradan öğrendiklerini söylemektedirler.

                Bugün sayıları yaklaşık 5.000 kişi civarındadır.

                İzmir’de yaşayan Afrika kökenli Türkler baharı karşılarken ‘Dana Bayramı Festivali’ adını verdikleri bir festival düzenlemektedirler. Osmanlı döneminde Dana Bayramı’nın en temel işlevi kölelik yüzünden birbirini kaybeden ailelerin sene de bir gün de olsa buluşup birbirlerinden haberdar olabilmeleriydi. Günümüzde yeniden düzenlenmeye başlanan bu etkinliğin amacı, Türkiye’de farklı kültürlerin birbirini tanıması ve geleneklerinin kültürel aktiviteler eşliğinde devam edebilmesidir. 2017’nin Mayıs’ında festivalin 11.si düzenlenmiştir.

                Bunun dışında Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Afrika kökenli Türkler de bulunmakta hatta aralarında Kıbrıs’ın tanınan eğitimci ve köşe yazarı Ertanç Hidayettin’de vardır.

İlginizi çekebilir!  Apple’ın  ‘’İlk biz yaptık.’’ Dediği Fakat Önceden İcat Edilmiş 6 Teknoloji

                Gelelim Esmeray’a… Afrika kökenli Türklerin en tanınmışına…  Kadife sesli, inci dişli, çikolata renkli süperstarımız Esmeray. “Yağmur yağıyor seller akıyor, arap kızı camdan bakıyor…” diye dillere dolanan bu melodi hiç de öyle sanıldığı gibi masum bir çocuk şarkısına ait değil. Hatta o kız Arap bile değil. Neredeyse herkesin adını duyduğu Esmeray’ın kimsenin fark etmediği, Türk toplumunun Osmanlılardan beri bir parçası olan Afrika kökenli Türkleri anlatmasına uzun zamandır, bilinçli veya bilinçsiz olarak tanık oluyoruz.

 

 

 

İlginizi çekebilir!  Avast Free Antivirüs Kaldırma Silme:

 

Yağmur yağıyor seller akıyor
Arap kızı camdan bakıyor

Benim işte arap kızı
Saçlar kıvır kıvır, dudaklar kırmızı
Gözler boncuk boncuk, dişler inci dizi
Alnıma yazılmış bir kara yazı

Korkar kaçar çoluk çocuk
Bir çimdik 13,5
Rengim kara olsun varsın
Yeter ki kalbim kara olmasın

Annecim aman geliyor öcü
Öcü değilse arap bacı
Bacının hakkı yok rahat yaşamaya
Bacının hakkı yok kalp taşımaya

Korkar kaçar çoluk çocuk
Bir çimdik 13,5
Rengim kara olsun varsın
Yeter ki bahtım kara olmasın

İlginizi çekebilir!  Airties Air 500 Powerline Kit İncelemesi

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir