Disney+’ın yükselişi

Dijital içerik sağlayıcıları her geçen gün üstündeki ilgiyi artırırken alanın yeni sayılan oyuncusu Disney+, 12 Kasım 2019 tarihinde abone alımına açılmıştı. Başta Marvel içerikleri olmak üzere barındırdığı geniş ve kaliteli arşivle dikkat çeken platform, şu anda 59 ülkede kullanılabilir durumda.

ANAHEIM, CALIFORNIA – AUGUST 23: Chairman of Direct-to-Consumer & International division of The Walt Disney Company Kevin Mayer took part today in the Disney+ Showcase at Disney’s D23 EXPO 2019 in Anaheim, Calif. (Photo by Jesse Grant/Getty Images for Disney)

Aradan 16 ay geçti ve Disney+, Dünya genelinde 100 milyon abone sayısına ulaştı.

Nisan 2020’ye kadar çok sayıda aboneye ulaşan hizmet, 2021 Şubat ayına geldiğimizde 95 milyon abone sayısını geride bırakmıştı. Aradan geçen bu kısa sürede 5 milyon abone daha kazanan platform, yükselişini sürdürüyor.

İlginizi çekebilir!  Kripto para şirketi BlockFi, kullanıcılarına yanlışlıkla milyonlarca dolarlık Bitcoin dağıttı

Kuzey Amerika’da yapılan lansmandan sonra Disney+ Avrupa, Hindistan, Latin Amerika, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Singapur’daki tüketicilerin ilgisine sunulmuştu. Bu açılmayla birlikte hizmetin aktif olduğu ülke sayısı 59 oldu ve yakında, Türkiye’ye de gelmesini bekliyoruz.

Disney+ CEO’su Bob Chapek, Disney’in kapsamlı IP’sinden yararlanılacağını ve her yıl Disney Animation, Disney Live Action, Marvel, Star Wars ve National Geographic’ten gelen 100’den fazla yeni içeriği abonelerin erişimine sunmayı planladıklarını söyledi.

ANAHEIM, CALIFORNIA – AUGUST 23: Chairman of Direct-to-Consumer & International division of The Walt Disney Company Kevin Mayer took part today in the Disney+ Showcase at Disney’s D23 EXPO 2019 in Anaheim, Calif. (Photo by Jesse Grant/Getty Images for Disney)

Gelelim rakiplerinin durumuna:  Netflix, yakın zamanda yaptığı açıklamada abone sayısının 200 milyona ulaştığını söylemişti. Şu an  yalnızca ABD’de kullanılabilen ve bu yıl içerisinde global pazara açılmaya başlayacak HBO Max ise 37,8 milyon aktif kullanıcıya sahip. Apple’ın reklamını yaptığı TV+ hizmetinin, bu platformlar karşısında şu an bir değeri yok. Zaten sanıyorum Apple da, TV+’ı unuttu.

İlginizi çekebilir!  macOS Monterey Güncellemesi Çıktı

Disney’in sahip olduğu Disney+, istikrarlı bir gelir elde etmeyi sürdürürken şirketin para kazandığı tek yer burası değil. En büyük gelir kaynaklarından biri olan Tema parkları, Covid 19 salgını nedeniyle  bir süredir kapalı. Chapek, bu durumun yakında değişeceğini umuyor.

Disneyland Resort, Anaheim, California’nın, Nisan ayının sonunda sınırlı katılımcı ile yeniden açılması planlanıyor. Yaklaşık 10000 izinli çalışanın işe geri çağırılacağını ve Covid 19 tedbirlerini de düşündüğümüzde, bu biraz zor olabilir.

 

Yine firmanın sahip olduğu yolcu gemileri de çalışmak için muhtemelen son bahar aylarına kadar bekleyecek…

İlginizi çekebilir!  Türkiye’de Üretilen OPPO A15s Satışa Sunuldu

Disney+’nın bu başarısı hakkında siz  ne düşünüyorsunuz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chat sohbet mobil sohbet mirc chat