Bal Neden Asla Bozulmaz?

         Bal Neden Asla Bozulmaz?

Antik Mısır mezarlarını kazan modern arkeologlar, mezardaki tarihi eserlerin arasında sıklıkla beklenmedik bir şey bulurdu: İçlerinde binlerce yıllık ve hâlâ taze durumda bal bulunan çömlekler. Böylece balın sonsuza kadar olan raf ömrü, su götürmez biçimde kanıtlanmış oldu.

Bozulmadan kalan birkaç besin maddesi daha sayabiliriz: Tuz, şeker, kurutulmuş pirinç gibi. Fakat balın bunların tümünden farklı yanı, bütünüyle yenilebilir biçimde bozulmadan kalıyor olması. Yani kuru pirinci veya tuzu öylece besin olarak alamazken, balı yiyebilirsiniz. Ayrıca balın bozulmadan kalmasını sağlayan etkenler, ona başka hiçbir besinde olmayan tıbbi kullanım alanları da sağlar. Peki nedir balı bu kadar özel yapan şeyler?

  1. Balın Kimyasal Bileşimi
    Balın bozulmadan kalmasını sağlayan başlıca etkendir. Bal, her şeyden önce ve her şeyden çok, bir şekerdir. Şekerler ise biliyor olabileceğiniz gibi higroskopiktir; yani doğal durumlarında çok az su içerirler. Fakat eğer açıkta bırakılırsa, tam da bu özelliklerinden dolayı nemi çeker, suyu tutarlar. Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü’ndeki Robert Mondavi Enstitüsü’nün Bal ve Polenleme Merkezi’nin genel müdürü olan Amina Harris şöyle açıklıyor: “Bal doğal durumundayken çok düşük nem barındırır. Böyle bir ortamda çok az bakteri ya da mikroorganizma hayatta kalabilir; boğulup ölürler.” Harris’in söyledikleri, balın uzun ömürlü olması açısından önemli bir noktaya değiniyor. Şöyle ki, balın bozulması için, içinde bozulabilecek bir şeyin olması gerekir. Böylesi yaşanmaz bir ortamda, organizmalar bala bozulma şansı tanımaya yetecek kadar uzun süre hayatta kalamaz. Bal ayrıca doğal olarak aşırı asidiktir. “Balın pH değeri 3 ile 4,5 arasında olup, bu asit orada yaşamaya çalışan hemen her şeyi öldürür,” diye anlatıyor Harris. Bu nedenle bakterilerin ve bozulmaya neden olabilecek diğer organizmaların kendilerine başka kapı bulmaları gerekir. Balın içinde onları bekleyen ömür çok kısadır.
  2. Arı Faktörü
    Bal yapmak için arıların topladığı ilk malzeme olan nektar, doğal olarak büyük miktarda su içerir; tahminen %60-80 arası. Fakat, bal yapma işlemi süresince arılar kanatlarını çırparak resmen nektarı kuruturlar. Ayrıca arıların midesinin kimyasal bileşimi de, balın dayanıklılığında büyük pay sahibidir.

Arıların midesinde glukoz oksidaz adı verilen bir enzim bulunur. Arılar bal yapmak için, topladıkları nektarı kusarlar. Çıkan nektar bu enzimle karışmış hâlde olur ve iki yan ürünü olur: Glukonik asit ile hidrojen peroksit. İşte bu yan ürünlerden biri olan hidrojen peroksit, balı bozabilecek organizmaların karşısında duran diğer bir engeldir.

  1. Kapağı Kapalı Kalmalı
    Marketlerde satılan endüstriyel ballar işlemden geçirildiği için hiç parçacık içermez ve kristalize olmaz. Arıcılardan alacağınız doğal balda ise polen ve enzim parçacıkları bulunduğundan, kristalize olabilir. Bu sizi endişelendirmemeli; kapağını kapalı tuttuğunuz sürece bozulmayacaktır. Anlaşılan o ki, balın kapalı kapta tutulması, raf ömrünün sonsuzluğunu sağlayan sonuncu etkendir. Nem çekmediği ve su eklenmediği sürece, yüzyıllar geçse de bal sağlam kalır.

İlginizi çekebilir!  iFixit, Xiaomi Mi 11’in Tamir edilebilirlik puanı belli oldu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir