Apple’ın  ‘’İlk biz yaptık.’’ Dediği Fakat Önceden İcat Edilmiş 6 Teknoloji

Apple’ın  ‘’İlk biz yaptık.’’ Dediği Fakat Önceden İcat Edilmiş 6 Teknoloji

Apple, şirket geleneklerinden ve pazarlama stratejilerinden dolayı ürünlerini “devrimsel” gibi sözcüklerle süslemeye bayılıyor. Farkındayız ki her birinin ardında gerçekten uzun yıllar devam eden hazırlık süreçleri var. Anca bu cihazların barındırdığı özellikleri ilk piyasaya sürenin kendileri olduğu anlamına gelmiyor, Apple’ın  ilk defa kullandığı anlamına geliyor.

 

  1. Kablosuz şarj, 5 yıl önce LG’nin WCP700 isimli aksesuarıyla geldi.

LG, günümüzden 5 yıl önce her akıllı telefona uyum sağlayan kablosuz şarj aksesuarını piyasaya sundu. Artık kötü talihinden mi yoksa tutarsız pazarlama stratejilerinden midir bilinmez, bu ürün çabuk unutuldu. Üstelik Apple’ın ballandıra ballandıra “biz başardık” şeklinde anlattığı Qi kablosuz şarj teknolojisini içeriyordu.

2.Yüz tanıma kilidi olan ilk telefon 2011 yılında üretilen Galaxy Nexus

Bu telefon üretildiğinde Android, Ice Cream Sandwich sürümü ile çalışıyordu. Apple ise iPhone 4 modelini yeni piyasaya sürmüştü. Akıllı telefonlar hayatımızın içinde değil, fotoğraflar hala profesyonel kameralarla çekiliyordu. Elbette kalite ve hız konusuna bugünün teknolojileri kadar kaliteli olmasa da sonuçta daha önce başarılı bir şekilde uygulanmıştı.

İlginizi çekebilir!  Windows Defender Kapatma / Açma Devre Dışı Bırakma
  1. Yıl 2008 OLED ekranlı ilk telefon: Nokia N85

2008 yılında tüketiciyle buluşan ilk OLED ekranlı telefondur kendileri ve aynı zamanda akıllı olmayan telefon neslinin son üyelerindendir. Ardından Samsung’un Galaxy serisinde OLED ekranlar bir gelenek haline geldiler. 

  1. Tek cihazda 4K yayın: Amazon Fire TV, 2015

Apple yöneticisi Eddy Cue, 12 Eylül’deki lansmanda 4K isimli tuhaf, mistik ve yeni bir teknolojinin faydalarını açıklamak için sahneye çıktığında bambaşka şeyler görmeyi umut ediyorduk. Hatta kendimizi 2010 yılında falan zannettik. Sanki 4K’sız TV satın almanın zor olduğu dönemdeymişiz gibi Apple, yeni TV kutusunu çok abarttı. 2015’ten beri yaklaşık 100 dolara alıcı bulan Amazon Fire TV’yi hatırlatmak istedik.

  1. Bağımsız, kendi SIM kartına sahip ilk saat: LG Watch Urbane LTE, 2015

Tamam, akıllı bir saat olmayabilir ama LG bunu 2015 yılında başardı.

  1. Artırılmış gerçeklik: Snapchat, 2015

Apple yıllardan beri üzerinde çalıştığını belirttiği ve hatta bunun için bir işlemci bile tasarladığını söylediği arttırılmış gerçeklik mevzusuna iOS 11 ve iPhone X ile yeni girdi. Son iki yıldır milyonların kullandığı ve hatta Facebook’un başarısını kıskanıp özelliklerini bir bir aldığı Snapchat’i unutturmayız. 

İlginizi çekebilir!  Cep Telefonu Kullanımında Yapılan Yanlışlar

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

chat sohbet mobil sohbet mirc chat