Xiaomi Amazfit Pace İncelemesi

Xiaomi Amazfit Pace İncelemesi
Tasarım:

     Bu akıllı saat, Xiaomi firmasının aslında kendi ürettiği bir saat değil. Huami firmasıyla yapılan ortaklık sonucunda  Amazfit markası ortaya çıkmış ve saate model adı olarak  “Pace” ismi verilmiş.  Bu saat İngilizce ve Çince olarak sadece iki dilde satışa sunulmuş. Çin versiyonu “Xiaomi Amazfit Smartwatch” olarak, İngilizce olan versiyonu ise “Xiaomi Amazfit Pace” olarak ve “Amazfit Global versiyon” olarak satılmakta. Şimdilik başka dilde satışı olmasa da bazı yabancı arkadaşlar kendi dillerine çevrilmiş yazılımlarını üretmiş ama henüz Türkçe’si yok. Şahsi fikrim saatin oldukça sade ve şık, her türlü kıyafet ile uyumlu olduğu yönünde. Gündelikte kıyafetlerinizle de gayet uyumlu olduğunu düşünüyorum. Hatta kolumdan çıkarmıyorum. Her zaman şık görünüyor   

     Saat gövdesi Polycarbonate + Zircona seramikten oluşuyor. Ekranı da çizilmez corning gorilla glass. Ama ben yinede bir ekran koruyucu taktım o şekilde kullanıyorum.

     Saat iki farklı renkte kayış ile satılmakta. Bu renkler siyah ve turuncu ancak yakın zamanda diğer renkleri de çeşitli firmalar tarafından üretilecektir. Zira saatin kordonu 22 mm boyutunda ve kolayca değiştirilebilir bir özelliğe sahip. Çinli GearBest gibi firmalardan ilerleyen dönemlerde bu kayışları oldukça ucuz ve renk çeşitliliğine sahip bir şekilde bulabileceğimizi düşünüyorum.

     Xiaomi Amazfit Pace’de aynı saat temasını kullanmak zorunda değilsiniz. İçinde birçok saat yüzüyle(watch face) gelen Amazfit Pace bu yönden sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Ayrıca saati bilgisayara bağlayarak internetten indirdiğiniz saat yüzlerini de saate yükleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler:

Amazfit sitesindeki verilen teknik özellikler şu şekilde:

 • Ekran boyutu: 1.34” / 320×300 px
 • Ekran tipi: Her zaman açık transflective color LCD touch screen
 • Ağarlık: 1.9 oz / 54.5 g
 • İşlemci: 1.2 GHz Core
 • Hafıza: 4GB Toplam
 • RAM: 512 MB
 • Bağlantı: Bluetooth 4.0 / BLE + WiFi
 • Batarya ömrü: 5 gün düzenli kullanım / 11 gün temel kullanım
 • Suya dayanıklılık: IP67, suya ve toza dayanıklı
 • Nabız sensörü: Optical (PPG)
 • GPS + GLONASS

Bunun dışında sensörler: İvme sensörü, gyroscope, jeomanyetik sensör, ışık sensörü.

     Ekran boyut ve çözünürlük olarak gayet iyi ve okunaklı. Ekranda sürekli saat görseli mevcut. Saati görmek için herhangi bir tuşa basma veya ekrana dokunmak gibi bir müdahale gerekmiyor. Ama pil kullanımını uzatmak için saat bekleme konumundayken ekrandaki saat görseli indekslenmiş renklere indirgeniyor. Bu da görselin piksellenmiş gibi bir versiyonunu oluşturuyor. 

     Bu ekranın şöyle güzel bir özelliği var o da özelliklerde bahsi geçen transflective olma durumu. Bu ne demek derseniz bu ekran ne kadar aydınlık ortamda ise o kadar iyi görünebiliyor. Yani açık havada çok net bir şekilde saat ekranını görebiliyorsunuz. Karanlıkta da ekran arka aydınlatması yeterli ancak şahsi fikrime göre otomatik aydınlatmaya aldığınızda olması gerektiğinden az aydınlatma yaptığı için bazen görmekte sıkıntı oluyor. Ekran otomatik dışında 5 kademeli arka ışık ayarına sahip. Kendiniz istediğiniz parlaklığı seçip bu sorunu çözebiliyorsunuz. Ekran dokunmatiği çok hassas değil bazen bir kaç kez tekrar dokunmanız gerekebiliyor.

Sizin için önerildi  Webcam İncelemesi Fiyat Performans Oranı Yüksek Web Kamerası

     Amazfit Pace akıllı saat bluetooth ve wifi üzerinden bağlantı kurabiliyor. Wifi üzerinden saatin yazılım güncellemelerini bulup indirilebiliyor ancak bunun dışında bir işe yaradığını daha görmedim. Bluetooth üzerinden ise telefonunuzla ve bluetooth kulaklık yada hoparlör ile bağlantı kurabiliyor. Telefon ile senkronize etme işlemlerinizi amazfit uygulaması ile gerçekleştiriyorsunuz. Bundan daha sonra bahsedeceğim. Şuan asıl bahsetmek istediğim şu: Teknik özelliklere dikkat ederseniz 4gb hafıza mevcut. Bu hafızaya mp3 dosyalarınızı yükleyip direk saat üzerinden, bluetooth ile bağladığınız kulaklığınız veya hoparlörden müzik dinleyebiliyorsunuz. Telefonunuzu aradan çıkarmış ve telefonunuz şarjını yememiş oluyorsunuz. Ayrıca saate gelen son yazılım güncellemesiyle telefonunuzdaki müzik çaları saat üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

     Batarya ömrü ise kendi sitelerinde verdikleri gibi düzenli kullanımda 5 gün değil. Ben maksimum 4 gün kullanabildim ki her gün yürüyüşlerim de ve bisiklet turlarım da GPS açtım ve aktivitemi takip ettim. Tabi saat bunu yaparken aynı zamanda anlık olarak nabız ölçüyor ve bilgisini ekranda gösteriyor. Bu durumda bence 4 gün de gayet yeterli.

     Nabız ölçmek demişken, saat altında bulunan optik ppg nabız sensörleriyle ölçüm yapıyor.

         Suya dayanıklılık konusuna gelirsek evet suya dayanıklı fakat bir yere kadar. Evet su sıçramalarına, yağmura dayanıklı. İnternette su dolu bardağın içinde bekletildiği halde çalıştığı videolar görebilirsiniz fakat, birçok kullanıcı suya yoğun bir şekilde maruz kalan saatlerinin bozulduğunu internette çeşitli yerlerde belirtmişler. Hatta içini açıp inceleyip suya maruz kalmadan dolayı arızalandığı tespit edilmiş. Yani bu saatle denize yada duşa giremezsiniz.

Bu saatte hoparlör ve mikrofon olmadığı için saat üzerinden telefon görüşmesi yapamıyorsunuz. >aten telefon görüşmesi sağlayabilen saatler de mecburen dışarıya ses veriyor. Ne konuştuğunuzu başkalarının da duymasını istemezsiniz herhalde. 

    Gelelim bildirimlere. Amazfit Pace ile saatin kendi uygulaması üzerinden sizin seçtiğiniz her uygulamadan bildirim alabiliyorsunuz. Bildirimler uygulama simgeleriyle birlikte gösteriliyor. WhatsApp ve SMS uygulamasındaki mesajları okuyabiliyor ancak cevap yazamıyorsunuz. Arama geldiğinde ise bazen ekranda arayanın ismi yazmıyor, saatin ekranında sadece o kişinin telefon numarası gözüküyor. Az önce de anlattığım gibi aramaya saat üzerinden cevap verilemiyor ancak sessize alınabiliyor veya arama reddedilebiliyor.  

     Daha fazla ayrıntı için Youtube ”Akıllı Uygulamalar” kanalından almış olduğumuz aşağıdaki videoyu seyretmeyi unutmayın.

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
Sizin için önerildi  Bilgisayar Programlarını Otomatik Güncelleme IOBIT Software Updater
20

Admin Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir