Türkiye’de Gezilmesi Görülmesi Gereken Muhteşem Yerler

Türkiye’de Görülmesi Gereken 12 Muhteşem Yer

Bugün sizler için Türkiye’de yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken doğa harikalarının 6 tanesini listeledik. İşte karşınızda “Türkiye’de Görülmeye Değer Doğa Harikaları”.

1-Ağrı Dağı

5137 m yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı Nuh’un Gemisi efsanesine de konu olmaktadır. Efsaneye göre Nuh’un gemisi Ağrı Dağında karaya oturdu. Ve sonrasında buna inanan bir çok insan bu geminin peşine düştü.  bir gün gitmeye karar verirseniz 3200 m kampına doğru şekilleri ve siyahlıklarıyla sizi oldukça şaşırtacak kayalara denk geleceksiniz. Etrafta insan elinden çıkmış gibi gözüken bir sürü devasa kaya da göreceksiniz.  Ağrı Havaalanı’ndan yapacağınız 35-40 dakikalık bir araba yolculuğu ile Doğubayazıt’a ulaşabilirsiniz.

2-Karadeniz Yaylaları

Karadeniz coğrafyası denince insanın aklına yeşilin her tonu ve gürül gürül akan dereler gelir. Sizi en çok etkileyen yaylalar ulaşımı nispeten zor olan yaylalar olacaktır. Özellikle Verçenik Yaylası. Bunun yanında Ayder, Aşağı – Yukarı Kavron yaylaları, Trovit, Palovit, Elevit, Amlakit yaylaları… Ayder’de ise bir yorgunluk kaplıcası size çok iyi gelecektir. Ayrıca Kaçkar Dağlarının eşsiz manzaraları size her şeyi unutturacaktır. Genel olarak Karadeniz yaylarına ulaşım için Trabzon Havaalanı kullanılabilir.

3-Pamukkale Travertenleri

Travertenlerin o bembeyaz görüntüsü ve insanın içini ısıtan sıcak suyu görülmeye değer güzelliklerden sadece birisidir. Travertenlerin bu hale gelmesini sağlayan şey ise kaplıcalardan ve akarsulardan gelen kalsiyum karbonat minarellerinin su teraslarını kaplamasıdır. Anlayacağınız bu eşsiz görüntüyü kalsiyum karbonat minarellerine borçluyuz. Eğer Pamukkale’ye gelirseniz, hemen yakınındaki Hierapolis antik kentini görmeyi ihmal etmeyin. Travertenlere en yakın havaalanı 80 km mesafe ile Denizli Çardak havaalanı.

4-Kapadokya

Tarihin ve doğanın gücünü yansıtan bir bölge Kapadokya. Muhteşem peribacalarına ve eşsiz yeraltı şehirlerine sahiptir. Bölgeye gittiğiniz andan itibaren zamansal bir değişime uğruyor, bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Birçok önemli uygarlığın izleri ise her yerde görülebilir. Kapadokya’ya en yakın havaalanı Nevşehir Havaalanıdır.

5-Ölüdeniz Lagünü

Klasik tanım vardır ya yeşilin ve mavinin buluştuğu yer diye, üzgünüm ama burası için bu tanımı kullanmaktan başka çarem yok. Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz lagünü 2006 yılında %82 oy ile Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Denizin sahip olduğu durgunluk adıyla tam olarak örtüşmektedir. Ölüdeniz’e en yakın havaalanı 55 km ile Dalaman Havaalanıdır.

6-Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi ülkemizde bulunan en önemli doğa harikalarından birisidir. Adını ise tahmin edeceğiniz üzere içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alır. Çok farklı renkler ve desenlere sahip kanatlarla, çeşitli türlerde kelebeği görebileceğiniz yegane yerlerden birisidir. Sahip olduğu kendine has coğrafya sayesinde bilim adamlarının önemli çalışma alanlarından biri olmuştur. Kelebekler vadisine en yakın havaalanı 55 km ile Dalaman Havaalanıdır.

  1. Nemrut Dağı

Sizin için önerildi  Whatsapp Masaüstü Windows Uygulaması Nasıl Kurulur ? WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

1987 yılından beri Unesco Dünya mirası listesinde bulunan Nemrut dağı, Kommagene Krallığından kalma dev heykellere ev sahipliği yapar. Ayrıca ülkemizdeki önemli milli parklardan birisidir. Dağın üstündeki heykeller ve Tümülüs, Kommagene kralı Antiochos’a aittir. Nemrut dağının bilinen bir diğer özelliği ise gün doğumunun izlenebileceği en güzel yerlerden birisi olmasıdır. Nemrut Dağı, Adıyaman Havaalanı’na 66 km uzaklıktadır.


 

Sizin için önerildi  Ünlülerin Birbirinden İlginç 13 Keşfedilme Hikayesi
8. Van Gölü

Tektonik hareketler sonucu oluşmuş Van gölü, ünlü Akdamar adasıyla da bilinmektedir. Üzerinde 4 ada bulundurmasına rağmen aralarında en çok bilineni adını bir efsaneden alan Akdamar adasıdır. Ayrıca ülkemizin en büyük gölü ve dünyanın en büyük sodalı gölüdür. İçerisinde barındırdığı minerallerden ve tuzdan dolayı donmaz. Bir diğer harika özelliği ise inci kefali balıklarının tersine göç ettiği dünyadaki iki yerden birisidir. Diğer yer ise Alaska’da bulunmaktadır. Tersine göç dediğimiz durum balıkların yumurtlamak için suyun akış yönünün tersine göç etmeleridir. Kesinlikle gidip görmenizi öneririm. Van gölüne ilde bulunan Ferit Melen Havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz.
9. Cennet Cehennem Obrukları

Obruklar genel olarak yeraltı sularının oluşturdukları erozyon sonucu oluşur. Suların destekleyici kütleyi aşındırması ile tavan çöker ve obruk oluşur. Cehennem obruğuna yapısı itibariyle iniş mümkün değildir. Cennet obruğuna ise 452 basamaklı bir merdiven ile inilebilir. Ve 300. basamakta tarihi bir kilise ile karşılaşılır. Mersin Silifke’de bulunan bu doğa harikalarına en yakın havaalanı Adana Havaalanıdır.
10. Göcek Koyları

Fethiye’nin Göcek beldesinde bulunan koylar birçok insanın gözlerini kamaştıracak bir güzelliğe sahip. Hani hep isteriz ya masmavi deniz yemyeşil ağaçlar güzel bir hava, işte o istediklerimiz ve daha fazlası tam da burada. Denizin rengine bakınca etkilenmemek elde değil. Kurun herhangi bir koya çadırınızı, koyulun bu güzellikleri izlemeye. Göcek beldesine en yakın havaalanı Dalaman Havaalanıdır.

  1. Marmaris Kızkumu

Marmaris’in Orhaniye köyünde bulunan Kızkumu 600 m uzunluğunda, kızıl renklerden oluşan ve denizin içinde ilerleyen bir yoldur. Uzaktan baktığınızda sanki insanlar denizin üstünde yürüyormuş gibi gözükür. Kızkumu ayrıca birçok efsanenin de içinde yer alıyor. Marmaris Kızkumu’na en yakın havaalanı Dalaman Havaalanıdır.

  1. Ihlara Vadisi

Uzunluğu 14 km’yi bulan ve yer yer 200 m yüksekliğe ulaşan duvarlarıyla Ihlara Vadisi önemli bir doğa oluşumudur. Melendiz Çayı’nın eşlik ettiği vadi Hristiyanlığın erken dönemlerindeki kiliseleri de içinde barındırır.  Vadi Melendiz Çayının, Hasan Dağı’nın tüflerini ve lav yollarını yarması ve bir yol oluşturması ile olmuştur. Ihlara vadisine Nevşehir Havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error20
Sizin için önerildi  Türk Spor/Futbol Kulübü Logolarının Tasarım Hikayeleri Tarihsel Değişimleri ve Anlamları

Admin Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir