TEOG’un Yerine Gelen Sistemin Ayrıntıları Belli Oldu

       TEOG’un yerine gelen sınavın ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği üzere TEOG  süresince temel derslerden her dönem ortasında sınav yapılıyordu. Bu sınavların sonuçlarına 6, 7, ve 8. sınıflarda alınan not ortalamaları da hesaba katılarak ortaya çıkan puanla öğrenci tercih ettiği okullara yerleştiriliyordu.

       Yeni sistemde ”Nitelikli Liseler” ve ”Mahalli Yerleştirme” sistemi üzerinde duruluyor. Bu aşamada ilerleyen günlerde yapılacak çalışmalarla eğitim bölgeleri ve nitelikli liseler belirlenecek. Nitelikli liselere gitmek isteyen öğrenciler yıl sonunda bir sınava girecek. Şunu belirtmek gerekir ki sınava girmek mecburi değil.  Bu sınavda 60  soru sorulacak. Sorulacak soruların konu dağılımı da henüz belli değil. Konu dağılımı da daha sonra belli olacak. Açıklamaya göre ağırlıklı olarak 8. sınıf müfredatı olmak üzere 6,7, ve 8. sınıf müfredatından sorular sorulacak. Sınav sonunda alınacak puana göre 5 tercih yapılacak. Sınava girmek için herhangi bir not ortalaması barajı konmayacak. 

       Mahalli yerleştirme ise belirlenecek eğitim bölgelerine göre yapılacak. Bu aşamada öğrenci 5 lise tercih edecek. Öğrenci yaptığı bu tercihlerden birine muhakkak yerleşecek. Sınava giren ve girmeyen öğrenciler için yerleştirme sonuçları aynı gün açıklanacak.  

Sizin için önerildi  Bir Akıllı Telefona En Fazla Kaç Para Verilmeli?
Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
20

Admin Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir