Sahurda Tüketilmesi Gereken Besinler

Sahurda Tüketilmesi Gereken Besinler

      Ramazan ayının yaz mevsimine denk geldiği bu günlerde şüphesiz oruç tutmanın en zorlu yanı uzun saatler boyunca susuz kalmak zorunda olmak. Sahurda belki de yemekten daha fazla su içme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak yine de susuzluğumuzun üstesinden gelemiyoruz. Fakat bazı besinler susuzluğu en aza indirir. Bizler de bu besinleri sizler için sıraladık.

İşte o besinler;

1-Kavun ve Karpuz

Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz sahurda soğuk olarak tüketildiğinde uzun süre su içme ihtiyacını gideriyor. 2 dilim yemek yeterli.

2-Türk Çayı

Sahurda kahvaltı ile birlikte içeceğiniz 2 bardak Türk çayı vücudunuzun susuz kalmasını önler.

3-Domates

Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir meyve. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum ayrıca vitamin ve lif bulunuyor. Tüketilmesi gereken miktar 1 adet.

4-Salatalık

İçeriğinin büyük bir kısmını suyun oluşturduğu salatalık susuzluğu gideren sebzelerin en başında gelir. Sahurda yiyeceğiniz bir adet salatalık yeterli olacaktır.

5-Marul

Bir kase marul salatası tüketmeniz susuz kalmanızı önler.

6-Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen ceviz de susuzluğu gideren gıdalar arasında. Sahurda 2 adet tam ceviz yemeniz yeterli olacaktır.

 

 

7-Vişne Hoşafı

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, birçok hastalığa karşı koruma kalkanı yerine geçiyor. Sahurda içtiğiniz bir kase vişne hoşafı vücudun susuz kalmasını önler.

8-Maden Suyu

İçme suyuna kıyasla maden suyunda sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar; klorür, sülfat, nitrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkili bir içecek. 1 adet tüketmeniz yeterli olur.

9-Hurma

Sizin için önerildi  İnsanların Gözleri Neden Farklı Renktedir?

Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adeta bir mineral bombasıdır. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor. 3 adet hurma, susuzluğu da gideriyor.

10-Siyah Üzüm

Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen 2 yemek kaşığı siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında geliyor.

11-Meyan Şerbeti

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi. 1 su bardağı tüketmeniz yeterli olacaktır.

12-Ev Yapımı Yoğurt

Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor. 1 kase tüketmek yeterlidir.

13-Şeftali

1 adet şeftali veya 1 kase şeftali hoşafı vücudun hastalıklara karşı direncini artırır, bağırsakları yumuşatır, hazmı kolaylaştırır, susuzluğu ve ağız kokusunu giderir.

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
Sizin için önerildi  TEOG 'un Yerine LGS Geliyor
20

Admin Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir