En İyi Konuşan 5 Papağan Türü /Cinsi

Herkesin bildiği gibi papağanlar konuşma ve taklit yetenekleri ile bilinirler. Birçok papağan türü vardır ve her birinin bu yeteneği birbirinden farklıdır. Bazıları çok kolay eğitilip, birçok kelime konuşabildiği gibi bazılarının kelime haznesi daha dardır ve eğitimleri daha zordur. Sizlere dünya genelinde en iyi konuşma yeteneğine sahip olan 5 papağan türünü ve bu türlerin kısaca özelliklerini vereceğiz.
1.Amazon Papağanı
Konuşma ve taklit yetenekleri en iyi olan papağan türüdür. Anavatanı Amerika’dır. Yaşam süreleri 100 yıla kadar çıkabilmektedir. Ortalama boyları ise 35-40 cm kadardır. Biraz gürültücü bir papağandır. Küba amazonu, siyah gagalı amazon, kırmızı taçlı amazon, mavi yanaklı amazon, sarı başlı amazon gibi birçok alt türü vardır. Verilecek eğitimle kolayca konuşabilirler. Aynı zamanda sahiplerine oldukça bağlıdır ve çok iyi bir arkadaş olurlar. Eğer konuşma ve taklit yeteneğinin çok üst düzeyde olmasını istiyorsanız ilk tercihiniz bu papağanlar olmalıdır.
2.Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı)
Afrika gri veya jako papağanı olarak bilinen bu tür ana renginin gri olması ile bilinir. Kuyruk rengi ise kırmızımsıdır. Konuşma ve taklit yetenekleri en iyi papağanlardan birisidir. Zeka anlamında birçok uzmana göre en iyi tür budur. Ortalama boyları 30-35 cm ve ortalama yaşam süreleri 50 yıl kadardır. Eğitim ile beraber yüzlerce kelimeyi rahatlıkla öğrenebilirler. Toplamda 1000 kelimeye kadar kelime öğrenen Afrika gri papağanları vardır. Aynı zamanda soru cevap şeklinde de verilen eğitimlere yatkındır, birçok farklı soruya cevap verebilir. Kongo Jakosu ve Timneh Jakosu şeklinde 2 alt türü vardır. Ülkemizde de sık gördüğümüz türlerden olan Jakoları konuşma yeteneği arayanlar düşünebilir.
3.Muhabbet Kuşları
Ülkemizde en sık gördüğümüz papağan türü muhabbet kuşlarıdır. Aslında papağangiller familyasında yer alır. Fakat birçok kişi farklı bir tür olarak düşünür. Çok yaygın olmasının bunda etkili olduğunu düşünüyorum. Muhabbet kuşları konuşma yeteneği anlamında en ideal papağan türlerinden birisidir. Taklit yetenekleri çok iyi değildir ama konuşma ve kelime tekrarı konusunda iyidirler. Birçok farklı renkte ve renk kombinasyonunda görebiliriz. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl kadardır. Konuşma yeteneği konusunda eğitim verecekseniz erkek muhabbet kuşlarını tercih etmelisiniz. Yüzlerce kelime öğrenenleri vardır. 1994 yılında ölen Puck adında bir muhabbet kuşu öğrendiği 1728 kelime ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.
4.İskender Papağanı
Anavatanı Hindistan olan papağan türüdür. Konuşma yetenekleri oldukça iyidir. Aynı zamanda insanlar ile en iyi iletişime sahip papağan türlerindendir. Bu nedenle fazla ilgi beklerler ve sahiplerine düşkündürler. Genelde yeşil renge sahip olan bu papağanlar bazen mavi, beyaz veya sarı renk ve tonlarında da olabilmektedir. Büyük İskender papağanları 50 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Konuşma yetenekleri ile beraber taklit yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Pakistan papağanı ile İskender Papağanı genellikle birbirleri ile karıştırılır. Fakat ikisi ayrı türdür.
5.Monk (Quaker) Papağanı
Ülkemizde çok fazla bilinmeyen küçük papağan türlerinden birisidir. Yeşil ve grinin muhteşem kombinasyonuna sahiptirler. Konuşma yetenekleri iyi olan papağan türlerinden birisidir. Anavatanı Güney Amerika bölgeleridir. İnsanlar ile iyi ilişkilere sahiptir ve sahiplerine düşkündürler. Eğitim ile kısa süre içerisinde onlarca kelimeyi öğrenebilirler. Ortalama yaşam sürel

Sizin için önerildi  Mutfak Temizliği için Püf Noktaları

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
20

Admin Yazar

Site Kurucusu

Yorumlar

    Naile Azaz

    (Ekim 26, 2017 - 10:29 am)

    Çok güzel bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir