TP-Link Archer C60 AC1350 Dual Band 450Mbps/2.4GHz – 867 Mbps/5GHz Wi-Fi Router İncelemesi ve Kurulum

TP-Link Archer C60 AC1350 Dual Band 450Mbps/2.4GHz – 867 Mbps/5GHz Wi-Fi Router İncelemesi ve Kurulum

   Merhaba, bugün TP-Link’in Archer C60 medel isimli çift bant 802.11 AC yayın yapan router cihazını inceliyoruz.

     Öncelikle router nedir, bundan bahsetmek gerekiyor. Router, modemin LAN girişinden RJ45 ethernet kablosu vasıtasıyla aldığımız interneti dağıtma yani yönlendirme işi yapar. Zaten bu cihazın Türkçe adı da yönlendirici olarak geçiyor. Daha fazla bilgi vermek gerekirse günümüzde çoğu evde internet servis sağlayıcılarının verdiği modem routerlar kullanılıyor. Bu modem routerlar çok yüksek oranda 802.11N gibi 802.11AC’ye göre daha yavaş veri aktarım hızına sahip. Ayrıca 802.11N’in  kapsama alanı da 802.11AC’ye göre oldukça dar. Günümüzde yine internet servis sağlayıcılarının verdiği modem routerlar sadece 2.4GHz bandını kullanıyor. Kapsama alanının darlığı ve veri hızının düşmesinin(wi-fi internet hızı) en büyük sebebi de bu. 

     Şimdi modem ile router farkına gelelim. Modem telefon kablosundan gelen sinyali internet bağlantısına dönüştürürken router bu interneti kablolu veya kablosuz bir şekilde cihazlarınıza paylaştır. İnternet servis sağlayıcılarının verdiği cihazlar genellikle giriş seviyesi cihazlar olup hem modem hem de router özelliği olan cihazlardır. Genellikle 802.11N sertifikasına sahip ve 2.4GHz bandında yayın yapan cihazlardır. 

     Şİmdi size TP-Linl Archer C60 Router cihazını almadan ve alsıktan sonraki internet deneyimimi aktarmak istiyorum. Çoğu kişinin kullandığı bir internet servis sağlayıcısının 50Mbps konya escort hızındaki paketinin kullanıyorum. 100GB adil kullanım kotalı bir paketim var. bu cihazı almadan önce kablosuz ağ yani wi-fi ile internete bağlandığımda en fazla 30Mbps internet hızı alırken TP-Link’in Archer C60 router cihazı ile 48-49 Mbps civarında kablosuz ağ wi-fi hızlarını alabiliyorum. 

     Şimdi sizlere cihazın tasarımından ve kurulumuından bahsedeceğim. Öncelikle cihaz 5 antenli ve bu antenlerin üç tanesi 2.4GHz,  iki  tanesi de 5GHz 802.11AC standardını destekliyor. Cihazın arkasında reset butonu, wps düğmesi, güç tuşu, 5 adet ethernet portu bulunuyor. Bu ethernet potlarıdan dördü LAN iken bir tanesi de WAN portudur. Bu aşamada dikkat edeceğiniz en önemli şey modeminizin LAN portuna ethernet kablosunu taktıktan sonra aynı kabloyu router cihazınızın WAN portuna takmaktır. Router cihazının 5GHz antenlerinin aktif olması ve sizin daha iyi bir kablosuz ağ deneyimi yaşamanız için bu çok önemli. Cihaz her iki bantta da ayrı ayrı ağ isimleriyle yayın yapabiliyor. Cihaz 2.4GHz bandında 450Mbps, 5GHz bandında ise 867 Mbps hıza çıkabiliyor. Cihazın ikaz ışıkları da ön panelden size uyarılar yolluyor.

    Şimdi kuruluma geçelim arkadaşlar. Cihazı kurmak için kablo ve güç bağlantılarını yaptıktan sonra herhangi bir tarayıcıdan 192.168.0.1 ip adresini yazın. Açılan menüde cihazınız için bir giriş şifresi belirlemeniz isteniyor. Belirlediğiniz şifreyi iki kere yazdıktan sonra router arayüzüne girebiliyorsunuz. Arayüz çok basit. sadece 2.4 ve 5GHz için ağ adı ve parola belirlemeniz gerekiyor. Bu ağ isimlerini ve şifrelerini isterseniz birbiriyle aynı isterseniz farklı olarak belirleyebiliyorsunuz.

 

Sizin için önerildi  Powerline Adaptör Nedir? AirTies Air 500 Powerline Adaptör Kit İncelemesi

 

 

Paylaşmak Güzeldir 🙂
error
20

Onur Yazar

Site Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir