27 Birbirinden İlginç Bilgi

27 Birbirinden İlginç Bilgi

 1. Dünyadaki tüm keçiboynuzu tohumlarının ağırlığı aynıdır ve bu hiç değişmez. Elmas gibi değerli taşların ölçü birimi olan “karat” da bu ölçü esas alınarak oluşturulmuştur.
 2. Bazı ikizler sadece birbirlerinin anlayabileceği “cryptophasia” ismi verilen bir dili konuşurlar.
 3. Türkçe`de en fazla, farklı anlama sahip olan kelime, TDK sözlüğüne göre 56 ayrı anlamıyla “çıkmak”!
 4. Yalan söylendiğinde insan burnundaki ısı artar ve buna Pinokyo efekti denir.
 5. Kabuslarla cebelleşmekten şikayetçiyseniz uyumaya çalıştığınız odanın ısısını kontrol etmenizi öneririz. Zira, soğuk bir odada uyumak kabus görme ihtimalizi arttırır.
 6. Güvercinler insan yüzlerini anımsayabilirler, sizi yeniden görürlerse tanımaları mümkün olabilir.
 7. “Fıstık gibi” veya “bomba gibi” benzetmelerini aynı durumlarda kullanmak tesadüfi değil. Zira fıstık hiç de sandığınız kadar masum değil, dinamit yapımında kullanılan malzemelerden yalnızca biri…
 8. Yazı-tura atışında şansınızın yarı yarıya olduğunu düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz… Madeni paranın “tura” tarafındaki resim, yazı tarafına göre ağırlık yarattığı için, altta kalma ihtimali daha yüksektir.
 9. Çalışırken mavi mürekkepli bir kalem kullanmayı deneyin; mavi mürekkeple yazılan yazıları siyah mürekkeple yazılanlara oranla daha kolay anımsayabilirsiniz…
 10. ABD’nin Utah eyaletinde nükleer bomba sahibi olmak serbest ama eyalette bu bombayı patlatmak yasak.
 11. Dünya genelinde her gün yarım milyarı aşkın tweet atılıyor ve bu tweetler Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından 2006 yılından bu yana özenle arşivleniyor.
 12. Tarihteki en kısa savaş; 1896 yılında yapılan İngiliz – Zanzibar Savaşı, 38. dakikada Zanzibar’ın teslim olmasıyla sona ermiştir.
 13. Keyifsizseniz ve yaşam kalitenizde gözle görülür bir düşüş söz konusuysa, tuzun doğal antidepresan etkiye sahip olduğu aklınızın bir kenarında bulunsun… Fazla tuzun kan basıncını arttırarak sağlığınızı olumsuz yönde etkilediğini de unutmamak gerek
 14. Bitter çikolatanın içerdiği flavonoid adlı antioksidanın etkisi strese karşı size güç kazandıracak kadar güçlüdür.
 15. Kakao; Hem stresten uzak tutup mutlu eder, hem de taze kakaoda bulunan sıvı, kan plazması yerine kullanılabilir!
 16. Çikolata, köpeklerin kalp ve sinir sistemine zarar vererek onları ölüme götürme potansiyeline sahip. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir.
 17. Bütün geceyi uyumadan geçirirseniz vücudunuz fazladan sadece 161 kalori yakar.
 18. Bilgisayar kullanımı gözlerinizi bozmaz, ancak ciddi boyutta yorar.
 19. 3 yaşındaki bir çocuğun sesi bile 200 yetişkin kişinin konuştuğu bir salondan daha çok gürültü çıkarabilir!
 20. Dünya üzerinde her gün yeni doğan bebeklerin en az 12 tanesinin yanlış anne babaya verildiği söyleniyor.
 21. Araştırmalar gösteriyor ki, mutlu insanlar soğuk algınlığına daha az yakalanıyor
 22. Kara kediden, merdiven altından geçmeye; kapalı yerde şemsiye açmaktan ayın 13`ünün cuma gününe denk gelmesine; dünya üzerinde insanların alışkanlıklarını etkileyen yaklaşık 500.000 batıl inanç vardır.
 23. Kedisi olanlar bilir, bazı dönemlerde kediler fare veya kuşları yakalayıp sizin görebileceğiniz bir yere bırakırlar. Bu hareket tamamen sizi düşünerek, size avlanmayı öğretme amaçlı yapılan bir harekettir.
 24. Bir enstrüman çalmak IQ değerinizi en az 5 puan artırıyor, küçük yaşlarda başlanan çalışmalar ise analitik düşünce açısından oldukça etkili…
 25. Yapıştırma amaçlı kullanılan bantları işlem öncesi buzdolabında bekletmeniz halinde çok daha uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz!
 26. Johnny Depp, Edward Scissorhands filminde oyunculuk dersi verdi; üstelik film boyunca kullandığı 169 kelime ile!
 27. Söz konusu filmde yağmurun nasıl iri iri yağdığını anımsarsınız, filmde yağmur sahnelerinde kullanılan sıvı aslında su ve sütün karışımından oluşuyordu. Çünkü filmde böylesi daha iyi görünüyordu. Ancak bu karışım Gene Kelly`nin yün kıyafetlerinin çekmesine neden olmuş.

İlginizi çekebilir!  YouTube'dan Muazzam yenilik

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir