Uygulamamızı denediniz mi ?

Kablolu Yazıcıyı Kablosuz Yazıcıya Dönüştürme

Kablolu Yazıcıyı Kablosuz Yazıcıya Dönüştürme

TP-Link PS110U Print Server Kurulum

 

      Eğer bir USB kablolu yazıcınız varsa bu yazıcıyı kablosuz yazıcıya kolayca dönüştürebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey bir Print Server cihazı edinmek. Sıfır cihazlar biraz pahalı olsa da internetteki ikinci el satış sitelerinden kullanılmış bir ‘’Print Server’’ Cihazı alabilirsiniz.

      Sıfır fiyatları yaklaşık 250 TL civarında olan ‘’Print  Server’’ları ikinci elde 50-100 TL arasında fiyatlara Rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Size anlatacağım cihazı da ben ikinci elden bu fiyatlara satın aldım.    

      Anlatacağım cihazın tam model ismi TP-Link PS110U Print Server’dır. Bu cihazda bir adet USB portu bir adet de Ethernet portu bulunmakta. Ethernet portu aracılığıyla modeme bağlayıp ağ üzerinden kablosuz bir şekilde çıktı alabiliyorsunuz.

      Cihazın kurulumu çok basit. Öncelikle bilgisayarınızın Ethernet portuna bir lan kablosu ile cihazı bağlıyorsunuz. Aynı zamanda da yazıcı açık bir şekilde print server cihazının USB portuna yazıcınız bağlı oluyor. Daha sonra aşağıda vereceğim linkte bu cihazın kurulum sürücüsünün açıyoruz. Buradaki setup tuşuna basıp çıkan uyarıya erişime izin ver diyoruz. Açılan ekranda ileri butonuna tıklıyoruz bu aşamada sürücü bilgisayarımıza bağlı print server cihazımızı aramaya başlıyor. Bulunca bunu seçip ileri tuşuna basıyoruz. İlk çıkan ekranda cihazınızın ayarlarını değiştirmek ister misiniz şeklinde bir İngilizce uyarı çıkıyor. Buna evet ve ileri dedikten sonra karşımıza IP yapılandırma ayarları geliyor. Burada print server için bir IP belirlememiz gerekiyor ve bu IP’nin bizim modem IP havuzumuz içerisinde yer alması gerekiyor. Örneğin modem IP adresimiz 192.168.1.1. ise bizim print server cihazına 192.168.1.10  veya 192.168.1.1.. Gibi bir IP vermemız gerekiyor. Ayrıntılı kurulum kılavuzunu da aşağıda link olarak ekleyeceğim. Onun altındaki alana 255.255.255.0 yazmamız ve onun altındaki alana da modem IP adresimizi yazmamız gerekiyor. İleri dedikten sonra IP yapılandırması kontrol ayarları geliyor. Ayarları kontrol ettikten sonra yine ileri ve daha sonra yazıcı ekle kısmı geliyor. Bu listede yazıcınız yoksa yeni yazıcı ekle ve ardından yeni gelen listede yine sizin yazıcınız yoksa Windows Update tuşuna basıp bekliyoruz. Update işlemi tamamlandıktan sonra da yazıcımızı marka ve modeline göre seçip yükle tuşuna basıyoruz. Birkaç defa ileri ileri dedikten sona yazıcımız print server cihazına kurulmuş oluyor. Şimdi sıra print server cihazını modemin Ethernet portlarından birine takmaya geldi. Bu işlemi yaptıktan sonra Bilgisayarımızdan yazıcı ekle /İstediğim yazıcı listede yok/TCP/IP veya ana bilgisayar adı kullanarak yazıcı ekle/TCP/IP Aygıtı(En yukarıdaki seçeneklerden seçin ve aşağıya print servere verdiğiniz IP adresini yazın.) /Gelen sayfada standart sekmesinin yanındaki seçeneklere tıklayın ve print server seçin ve ileriye tıklayın/Yaızıcıyı seçin, sizin yazıcınız yoksa Windows update tuşuna basın ve yazıcı listenizin yenilenmesini bekleyin; yenilenmezse tekrar Windows update butonuna basın. Yazıcınızı seçin ve ileriye basıp yükleyin/ Tekrar ileriye basmak gerekirse basın.

TP-LINK PS-110U PRINT SERVER SÜRÜCÜ İNDİRME LİNKİ:

https://s2.dosya.tc/server11/qxku3p/TL-PS110U_Management_Utility.zip.html

 

 

TP-LINK PS-110U PRINT SERVER KURULUM KILAVUZU:

https://s4.dosya.tc/server8/1fall2/TP-Link-PS110U_Print_Server_Kurulum_Kilavuzu.pdf.html

Sizin için önerilen:  Demirdöküm Exacontrol 7R Ayarlama / Nasıl Kullanılır? /Kullanım Kılavuzu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir