Uygulamamızı denediniz mi ?

KIŞ AYLARINDA ÜŞÜMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

         KIŞ AYLARINDA ÜŞÜMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

         Kış mevsimi kendini hissettirmeye başlayalı epey oldu. Bu soğuk günlerde üşümemek için aldığımız önlemler malum. Ama kendinizi sıcak tutmak için yapabileceklerinizin fazlası var. İşte bilim adamlarının muhtemelen pek aklınıza gelmeyecek ısınma önerileri…

       1.YÜN BEREDEN MEDET UMMAYIN
         Biliyoruz annenizin ördüğü yün berelere alışıksınız ancak uzmanlar hava geçiren yün bereler yerine kulaklarınızı kapatacak polar bere ya da şapka takmayı tavsiye ediyor.
       2.EVİ HAMAMA ÇEVİRMEYİN
         Dışarısı soğukken evimize girdiğimiz anda karşılaştığımız sıcak havaya vücut kolay adapte olamıyor. Bu ani ısı geçişi kılcal damarların çatlamasına sebep olabiliyor ve kalp krizi riskini artırıyor. Uzmanlar dışarı çıkarken ev sıcaklığını 18 ile 20 derece arasına ayarlamak gerektiğini söylüyorlar.

       3.YORGANALTI SPORU
         Sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan ufak egzersizlerle vücut ısınızı artırın. Böylece yorganın altından çıktığınızda hissettiğiniz üşüme azalacak.

       4.ELLER DIŞARI!
         Soğuk havalarda ellerimizi sıcak tutabilmek için cebimize sokarız ancak uzmanlar kolları serbest bırakarak yürümeyi öneriyor. Kolları sallayarak yürümek enerji kaybettirerek vücut ısısını artırıyor. 

       5.CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN
         Kışın ellerdeki çatlaklardan ve egzamadan korunmak için cildinize sık sık nemlendirici sürün.
       6.KAFEİNSİZ İÇECEKLERE YÖNELİN
         Soğuk kış günlerinde içtiğiniz sıcak bir çay ya da kahve size içinizi ısıtıyor gibi gelse de bilimsel olarak durum tam tersi. Kafeinli içeceklerin vücut ısısını düşürdüğünü söyleyen uzmanlar siyah çay ya da kahve yerine vücut ısısını yükselten zencefil çayını tavsiye ediyor.

Sizin için önerilen:  İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

       7.BURNUNUZDAN NEFES ALIN
         Uzmanlar kış aylarında burundan nefes almanın ağızdan nefes almaya göre daha yararlı olduğu düşüncesinde. Ağızdan alınan soğuk hava yeterince ısınmadan akciğerlere kadar ulaşırken, burun havayı ısıtmak için yeterli mekanizmaya sahip.

             Gelelim Yiyeceklere…

       Beslenme ve diyet uzmanları kışın soğuk havalarda enerji yoksunluğundan dolayı vücut ısısının düşebileceğini söylüyor. Bundan dolayı dengeli beslenme ve sabah kahvaltısına özellikle vurgu yapıyor.

       8.Kış aylarında yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine protein içeren besinler tüketmek vücut ısısını artırmaya yardımcı olacaktır. Yumurta, süt, yoğurt, soya sütü, balık, muz, brokoli, makarna, ıspanak gibi protein içeren besinler tüketilmelidir.

       9.Kahvaltıda tüketilen pekmez, bal gibi enerjisi yüksek besinler vücut ısısını artırır.

         Pekmez,  insanı sıcak tutar ve kışın üşümeye karşı en etkili besin kaynağıdır. Kansızlığa da iyi gelen pekmezi özellikle bayanlar ve çocuklar tüketmesi tavsiye ediliyor. Vücut ısısını korumak için, her sabah aç karnına pekmez içilmelidir. Pekmezi içemeyenler protein içeren yoğurdun üzerine döküp rahatlıkla tüketebilirler. Günlük pekmez ihtiyacı yetişkinler için 1,5 – 2 yemek kaşığı, çocuklar için 1,5- 2 tatlı kaşığıdır.

          Bal, vücudun ihtiyacı olan enerji, kalori ve şekeri temin ederek kışın  vücudun üşümesini önlemiş olacaktır. Bal da, pekmez gibi kansızlığa iyi gelmektedir. Halsiz kaldığınızda bal tüketebilirsiniz. Bal kilo yapar diye hiç korkmayın, çünkü bal;  mineral, vitamin ve amino asitler içerir. Tüm bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olur. Günde 1 çorba kaşığı  tüketilen balla kilo almaksızın vücuda gerekli doğal şekeri ve enerjiyi almış olursunuz.

  1. Gün içerisinde bir avuç badem, 2-3 ceviz ve kuru üzüm tüketerek soğuktan daha az etkilenebilirsiniz.
  2. C vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebzeler, kışın üşümemek için yenilmesi gereken besinlerdir.

Sizin için önerilen:  İnsan Vücudu ve Davranışları Hakkında 20 İlginç Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir