Uygulamamızı denediniz mi ?

İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

         Bu videoyu sonuna kadar izlediğinizde İstanbul’da gezilecek yerler, Tarihi yerler, Gezi Alanları, Kahvaltı yerleri, Parklar, Müzeler ve İstanbul Sahilleri gibi hemen hemen her şey hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Geçmişi bakımından içerisinde bir tarih yatan İstanbul, liste bakımından diğer tüm illerimize göre oldukça kalabalıktır.

 1. Eminönü

         Eminönü: “Mağazalar çok pahalı, boş ver Eminönü’nden alırız.” dedikleri yer tam da burası. Uygun fiyatta aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Meşhur Kapalı Çarşı’sı ve Mısır Çarşısı’nı gezmenizi tavsiye ediyorum.

 1. Eminönü – Balıkçılar

         Balıkçıların el lezzeti balıkları ve denizin tuz kokusu keyfinize keyif katacak. Yalnız resme aldanıp orayı boş sanmayın, ayakta yiyenler bile var.. Oturabilirseniz ne mutlu, şansınıza artık.

 1. Galata Köprüsü

         Galata Köprüsünün altındaki şık restoranlardan birine oturup hem yemeğinizi yiyebilir hem de çayınızı yudumlayıp denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 1. Galata Kulesi

         Galata Kulesi aslen deniz feneri için yapılmış olup daha sonra birçok farklı amaca hizmet etmiştir. Tarifi olmayan bir manzarası vardır. Sabahları erken saatte kahvaltı yapabilir, ya da akşam yemeğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 1. İstanbul Boğaz Köprüleri

         Asya ve Avrupa kıtaları arasında karayolu ulaşımını sağlayan boğaz köprüleri, zarif mimarileri ile “Boğaz’ın İncileri“ olarak da adlandırılırlar. Ortaköy veya Yeniköy tarafından özel bir akşam yemeğinize eşlik edebilir.

 

 

 1. Rumeli Hisarı

         Osmanlı döneminde, İstanbul Fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı Rumeli Hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. Hem turistlerin hem İstanbul’da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltısı için aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gitmesi gereken mekanlardandır.

 1. Çırağan Sarayı

         Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı bir dönem konumu itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmaktaydı. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, birçok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.

 1. Mısır Çarşısı

         Aklınıza gelebilecek ne varsa Eminönü’nde bulabileceğinizi söylemiştik. Kapalı çarşı içerisinde ülkemize has lokum, leblebi, ezme gibi şeyler şuan bizden çok Arap kökenli kişiler tarafından kapış kapış ediliyor. Piyasayı artık turistler çeviriyor desek yalan olmaz.

9.Anadolu Hisarı

 1. yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Avrupa yakasındaki Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı boğazın en dar yerinde bulunuyorlar. Eskiden küçük bir balıkçı köyü olan Anadolu Hisarı semti, şimdi renkli tarihi evleri ile dikkat çekiyor.
 2. Süleymaniye Camii

         Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında Mimar Sinan’ın dehası ile inşa edilmeye başlanıyor ve 1557 yılında yapımı tamamlanıyor. İstanbul’un önemli camilerinden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii içerisinde yer alan türbeye defnedilmiştir.

 

Sizin için önerilen:  Döviz (Dolar/Euro) Neden Yükselir?

 

 1. Cihangir

         Sessiz gibi görünse de, İstanbul ışıklarını söndürdüğünde hareketleniyor. Kutu gibi mekânların önleri insanlarla dolup taşıyor. Sokaklara eğlence ve müzik de eklenince hafta sonu ya da iş çıkışları buralar daha keyifli oluyor.

 1. Bebek Sahili

         Fatih’in İstanbul’u fethettiği dönemde küçücük bir Rum balıkçı köyüymüş Bebek. Tarihi, küçük bir balıkçı köyü olarak, milattan öncesine kadar gider. Pahalı restoranlarda yemek yemek istediğinizde buraya gelebilirsiniz.

 1. Mihrabat Korusu

         Anadolu yakasında görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Koruda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunuyor. Aynı anda 2 bin 500 kişiyi ağırlayabilen işletmenin 400 araçlık otoparkı ve 2 ayrı davet alanı vardır.

 1. Emirgan Korusu

         Ölmeden önce görmeniz gereken çiçek tarlaları arasında listeye giren Emirgan Korusu, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmekte. Bir nevi cennetten bir bahçe. Yeşili ve huzuru bir arada yaşatan nadir yerlerimizden. Nisan aylarında yapılan Lale festivallerine mutlaka katılmalısınız.

 1. Atatürk Arboretumu

         İstanbul’un huzur veren gizli bahçesi gibi özel bir yer. 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Hafta sonları çok kalabalık olsa da gidip görmeye değer.

 1. Kuzguncuk Evleri

         Kuzguncuk eski bir semt. İlk Musevi yerleşim yeri olarak bilinir ve Üsküdar-Beylerbeyi arasında kalır. Zamanla Rumlar ve özellikle Ermenilerin bu bölgeye göç etmesi ile bölge 3 dinin buluştuğu yer haline gelmiş. Fakat şu an semtte yaşayan azınlık kesim yok denecek kadar azmış.

 

 1. Laleli Taşhan

         Televizyonlardan da aşina olduğunuz bu yer, birçok film ve dizinin çekildiği bir mekan. İçerisinde birçok kafe ve restoran mevcuttur. Hafta sonu kahvaltı yapmak isteyenler için güzel bir yer.

 1. Sultanahmet Camii

         Dünyada altı minaresi olan ikinci camidir. Minarelerin ikisi ikişer, dördü üçer şerefelidir. Bu cami yaptırılmadan önce altı minareli sadece bir cami vardı oda Mekke Camisiydi. Sultanahmet Camii yaptırılınca Mekke Camiine yedinci minare yaptırılmıştır.

 1. Yerebatan Sarnıcı

         Yerebatan Sarnıcı: Bizans döneminde bu çevrede geniş bir sahayı kaplayan, imparatorların ikamet ettiği büyük saray ve bölgedeki diğer sakinler için su deposu olarak kullanılmıştır. İstanbul’da bulunan en büyük sarnıç olmakla beraber, mimarisinde Doğu Roma izleri görülür. Gerçek adı Bazilika Sarnıcı’dır. Fakat, sütunların görünüşünden dolayı, halk arasında ”Yerebatan” ismini almıştır.

 1. Gülhane Parkı

         İstanbul’un en güzel açık hava merkezlerinden biri olan Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçelerinden biriydi. Şimdiyse güzel vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak isteyen birçok insan için ideal bir yeşil alan olma görevini sürdürüyor.

 1. Göksu Deresi

         Göksu deresinin kenarındaki iskeleye kurulmuş masalar güneşin nimetlerinden faydalanmak isteyenlere, iç kısımda sarmaşıkların altındaki masalar ise gölge sevenlere hitap ediyor diyebiliyoruz.

 1. Topkapı Sarayı

         1478 yılında İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı konumu, ihtişamı ve mimarisiyle büyüleyici bir yapı. Osmanlı Döneminde birçok padişaha ev sahipliği yapan saray, günümüzde milyonlarca turistin uğrak noktası.

 

 1. Dolmabahçe Sarayı

         Osmanlı Kaptan-ı Derya’sının gemilerinin demirlendiği bir alan olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı ardından cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde yaşadığı evi olması ve 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini burada yumması nedeniyle de binlerce insanın akın ettiği büyük bir yapı.

 

 1. Adalar – (Büyükada / Heybeliada)

İstanbul’da hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir adalar. Burada yüzyıllık köşkler, çam ormanları, meyhaneler, kiliseler gibi bir çok güzelliklere şahit olabiliyorsunuz. Kısa da olsa şehrin kalabalığından uzaklaşıp unutamayacağınız bir gün geçirmek istiyorsanız ortalama 1 saatlik vapur yolculuğu sonrası adalara ulaşmak mümkün.

 1. Yedikule Hisarı

         İstanbul’un en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları diğer bir deyişle Yedikule Hisarı günümüzde kültürel etkinliklerin, konserlerin ve çeşitli organizasyonların düzenlendiği tarihi bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimarinin içerisinde düzenlenmiş organizasyona katılmak yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

 1. Miniatürk

         Bir çok eserin maketlerinin sergilendiği bir mekandır. Topkapı Sarayı, Anıtkabir, Mevlana Türbesi gibi çeşitli yapıtları burada maket olarak toplu halde görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 2003’ten beri turistlerin İstanbul’a adım attıkları andan itibaren ilk gidecekleri ve mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alır.

 1. Panorama 1453 Tarih Müzesi

         Panorama 1453 Tarih Müzesi olarak bilinen İstanbul-Topkapı’da bulunan bu müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımı’nın ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği panoramik bir müzedir.

 1. Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesi sınırlarında yer alır. Büyük Çamlıca Tepesi denizden 268 m yüksekliktedir ve Nurbaba Tekkesi ve TV verici kuleleri burada yer alır. Meşhur Çamlıca Gazoz da buraya ait diye biliyorum.

 1. Japon Bahçesi

         İstanbul’da yaşayanların dahi bilmediği bir yerdir kendileri. Emirgan korusu veya Atatürk Arberatumu kadar büyük değil. Hatta alan olarak oldukça küçüktür. İçerisinde Japon kültürünü yansıtan farklı bitkiler ve motifler vardır.

 1. Saklı Göl / Şile

         İstanbul’un Şile ilçesindeki Kamandere Köyü‘nde bulunan Saklı Göl, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen doğa severlerin beğeneceği türden bir tesise sahiptir. Yol üzerinde de uğrayabileceğiniz mekanlar vardır. İster kendi mangalınızı götürebilir, ya da oradan kiralayabilirsiniz.

 1. Pierre Loti Tepesi

         Eyüp Sultan Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra çıkış kapısının sağından gidin. Duvar bitiminden yine sağa dönüp mezarlığa giden yola girin yokuşu bitirirken manzarayı temaşa ederek ilerleyin. Piyer Loti’ye ulaştığınızda Eyüp’ten aldığınız sıcak simidin yanına bir bardak çay alabilirsiniz.

 1. Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

         2016 Kasım ayında açılışı gerçekleşen müze, artık İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlıyor. 60 ünlü ismin yer alacağı Madame Tussauds İstanbul’da Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızıyla da tanışabilirsiniz.

 1. İstiklal Caddesi

         İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan cadde. Ultra kalabalıktır ve her türden insan görmeniz mümkündür.

 1. İstanbul Akvaryum

         Florya’da 100 dönümlük bir alan içinde kurulan İstanbul Akvaryum, 15.000 den fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Ailenizle ve çocuklarınızla bu keyfi yaşamak için bir gün mutlaka gidin.

 1. İsfanbul

         İstanbul’un en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden bir tanesidir. Boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler için yapılmış olan İsfanbul, adrenalin sevenleri bekliyor.

 1. Kız Kulesi

         Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Efsanesi hakkında bilgi sahibi olmadan gitmeyin.

 1. Ayasofya

         Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığın, hem de Müslümanlığın hizmetinde bulundu. İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen bu muhteşem yapıt, Kutsal Bilgelik’e (Sofia) adandığından Ayia Sofia olarak tanınır, fetihten sonra ise Ayasofya olarak anılmaya başlanır.

38. Kapalı Çarşı

         Dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısı İstanbul şehrinin merkezinde yer alır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 60 kadar sokağı, üç binden fazla dükkanı ile Kapalı çarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. 15 yüzyıldan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alış veriş merkezi haline gelmiştir.

Sizin için önerilen:  Uykusuzluk (İnsomnia) Nedenleri Hakkında 12 İlginç Bilgi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir