Uygulamamızı denediniz mi ?

Edirne’de Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler

Sizler için Edirne’de mutlaka tatmanız gereken lezzetleri derledik. İyi seyirler.

EDİRNE’YE GELDİĞİNİZDE HANGİ LEZZETLERİ TATMANIZ GEREKİYOR BİLİYOR MUSUNUZ?

  1. Edirne Tava Ciğeri: Elbette Edirne’nin neyi meşhur sorusunun ilk cevabı Edirne Ciğeridir. İnce ince kıyılmış dana ciğeri kızgın yağda 1-2 dakika pişirilir. Yanında gelen acı sosu ve kızartılmış kuru biber ile servis edilir. Öyle tutkunları vardır ki İstanbul’dan Edirne’ye sadece ciğer yemeye gelirler. Edirne Belediyesi tarafından her yıl Mayıs ayında Bando ve Ciğer Festivali düzenlenmekte ve halka ciğer ikram edilmektedir.
  2. Edirne Köftesi: Edirne’de yiyebileceğiniz harika yemeklerden biri de köftedir. Şehrin en meşhur köftecisi Osman bu işin ustasıdır. Yanındaki acı sos da köfteye muhteşem bir lezzet katar. Köftenin bu kadar lezzetli olmasının önemli bir nedeni de Edirne’de hayvan besiciliğinin gelişmiş düzeyde olmasıdır.
  3. Deva-i Misk: Edirne’nin bir diğer meşhur tadı ise bir tatlı çeşidi olan ve her derde deva anlamını taşıyan, deva-i misk. Bu tatlı, Edirne’nin Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemde, padişahın kızına ilaç olarak hazırlanmış. İçinde misk dahil 41 baharat bulunuyor. Yumurta akı, şeker, bal ve bademden üretiliyor. Deva-i miskin, Edirneli pehlivanların temel gıdası olduğu söyleniyor. Kesinlikle denemeye değer.
  4. Peynir Helvası: Tüm Trakya’da olduğu gibi Edirne’de de peynir helvası büyük önem taşıyor, zira mandıracılık bölgede çok önemli. Peynir helvası yapılırken sütün içindeki tereyağı ayrıştırılmıyor. Helva saatlerce dövülerek kıvam buluyor. Şeker ve yumurta ile renklenip, tatlanıyor. Peynir helvasını yemeye yer kalmazsa üzülmeyin, paket olarak alıp evinize de götürebilirsiniz.
  5. Edirne Peyniri: Konu peynirden açılmışken Edirne peynirinden bahsetmemek olmaz. Edirne beyaz peyniri tüm Türkiye’de bilinen, birinci kalitede nefis bir peynirdir. Gerçeği, yörenin otları ile beslenen, %100 yağlı koyun sütünden yapılır. Günümüzde inek sütü ile karıştırılarak yapılıyor. Taze sağılan süt, 1 saat içinde mayalanarak peynir haline getiriliyor. Doğal maya ile yapılan Edirne peynirinin en iyi kalitede olanlarında gözenek minimum düzeyde oluyor.

 

Sizin için önerilen:  Bilgi Deryası Android Uygulaması Yayında!

 

6.Badem Ezmesi: Badem ezmesinin hazırlanması ustalık gerektiriyor. Her bölgenin bademi diğerinden farklılık gösterdiği için, Edirne badem ezmesinin formülü ile diğer yerlerdeki badem ezmelerinin yapılışı birbirini tutmuyor. İşleme önce ayıklanıp, temizlenen Edirne bademlerinin un haline getirilmesi ile başlanıyor. Daha sonra koyu kıvamlı şerbet ve un haline getirilen bademlerden hamur elde ediliyor. Bu hamur rulo haline getirilip, mermer üzerinde elde kesiliyor ve paketleniyor.

Sizin için önerilen:  İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler
  1. Kavala Kurabiyesi: Yunanistan’a özgü olduğu söylense de en iyisinin Edirne’de yapıldığı bol bademli ve pudra şekerli lezzet bombasıdır. En iyisinin Edirne’de yapılmasının sebebi Osmanlı Dönemi’nde Balkanlarda yaşayan Türklerin günümüzde Edirne’de yaşıyor olmasıdır. Bu kurabiyenin en önemli özellikleri günlerce taze kalması ve ağızda dağılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir