Uygulamamızı denediniz mi ?

Uykusuzluk (İnsomnia) Nedenleri Hakkında 12 İlginç Bilgi

Uykusuzluk (İnsomnia) Nedenleri Hakkında 12 İlginç Bilgi

 Çok yorgunsunuz ama uyuyamıyor musunuz? Problem büyük olasılıkla neden uyuyamadığınız ve neden kötü uyku kalitesi ya da uykusuzluk çektiğinize dair bir fikrinizin olmamasından kaynaklanıyordur. İşte size olası uykusuzluk tıp diliyle insomnianın nedenleri!

1- Uyku Hapları

Bu sizi çok şaşırtabilir ama uyuyabilmek için aldığınız uyku hapları uykunuzu bozan en büyük etkenlerden biridir. Diğer bir durum ise uyku haplarına kolaylıkla bağımlı olabilmeniz ve onlar olmadan iyi bir uyku çekememenizdir.

2- Gün İçinde Uyuklamak

Gün içinde kısa süreli uykular geceleri uyumayı çok zor hale getirmektedir. Gece yeterli ve sağlıklı bir uyku çekememeniz, gün içinde yorgun hissetmenize neden olur ve sinir bozucu bir hal alır. En sonunda bu kontrol edilemeyen tehlikeli bir döngü haline gelir.

3- Sigara

Kahve ve alkolün uyarıcı olduğunu biliyoruz peki ya sigaranın da bir uyarıcı olduğunu fark etmiş miydiniz? Akşamları kahve, çay almayı bırakıp yatmadan önce hala bir kaç sigara içiyorsanız; ya da sakin bir şekilde kitabınızı okuyup bir yandan da sigara içip uyumayı bekliyorsanız bunun gerçekleşmeme ihtimali olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

4- Çalışma Saatleri

Birçok insan gece evde uyurken, maalesef bir kısmının geceleri çalışması gerekiyor. Eğer çalışma saatleriniz sürekli değişiyorsa uykusuzluğunuzun en önemli nedeni bu olabilir.

5- Rutin Eksikliği

Çocuğu olan birçok insan hayatında bir düzen olmasının ne kadar önemli olduğunu iyi biliyordur. Erişkin bireyler de çocuklarınkinden farklı olsa da bir düzene ihtiyaç duyarlar. Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, aynı saatte yatmayı ve kalkmayı deneyin.

6- Çevresel Faktörler

Sizin için önerilen:  Evde Uygulayabileceğiniz 10 Diş Beyazlatma Yöntemi

Uyuduğunuz çevre iyi değilse(daha doğrusu “mükemmel” değilse) uykunuz kaçabilir. Tipik bir negatif etken; yanında uyuduğunuz kişinin sesli bir şekilde horlaması ve çok hareket etmesidir. Bu durum herkesin uykusunu kaçırır ya da uykusunda rahatsız eder. Daha kötüsü, uyuduğunuz çevrede zehirli ya da kimyasal maddeler varsa bu da normal uyuyan bir insanı uykusundan alıkoyabilir. Aşırı sıcaklık, alışık olunmayan ışık, gürültü ve konforsuz bir yatak da rahatsız edici çevresel faktörlerdendir.

7- Reçeteli ilaçlar

Hasta oldunuz ve tek yapmak istediğiniz uyumak, ama buna rağmen uyuyamıyorsunuz. Ne yazık ki reçeteli veya reçetesiz birçok ilacın ortak yan etkisi uyku düzenini etkilemeleridir.

8- Depresyon

Depresif olan kişiler genelde yorgunlardır, bundan dolayı depresyon uykusuzluğun en yaygın nedenlerinden biridir. Uykusuzluk probleminiz varsa bunun psikolojik nedenleri olup olmadığını kontrol ettirmek için profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir.

9- Sağlık Durumu

İnsomnia’ya neden olabilecek ve uykuyu engelleyebilecek birden çok fiziksel sağlık sorunu vardır. Eğer düşünecek olursanız, acı çeken birinin ya da sağlık problemlerinden muzdarip birinin uyku konusunda zorluk çekeceğini anlayabilirsiniz. Gebelik ve menopoz gibi normal durumlar bile uykusuzluğunuzun bir nedeni olabilir.

10- Yorgunluk

Uykusuzluk problemi, fazla çalışma ve aşırı yorgunluk yüzünden gelişebilir. Yoğun fiziksel egzersizler ya da çok fazla kahve ve alkol tüketimiyle beraber uzun süre ayakta kalmaya çalışmak sonucunda belirtiler ortaya çıkar ve uykusuzluk baş gösterir.

11- Çok Fazla Kafein

Gün içinde ve özellikle akşam saatlerinde içtiğiniz çay ve kahveler de içerdiği kafein sebebiyle uyuyamamanıza sebep olabilir. Unutmayalım ki kafein insan vücudunda 8 saate kadar kalabiliyor.

12- Çok Fazla Yemek. Akşam yemeğinde ya da yatmadan önce aşırı yemek sizi büyük ihtimalle uyanık tutacaktır. Bu konuda en iyi uygulama akşam yemeğini saat 7’den önce yemek ve yemekte aşırıya kaçmamaktır. Aksi takdirde sindirilemeyen yemekler sizi rahatsız edecek ve uykuya dalmanızı engelleyecektir.

Sizin için önerilen:  Türk Kahvesi Hakkında 10 İlginç Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir