Uygulamamızı denediniz mi ?

Türk Kahvesi Hakkında 10 İlginç Bilgi

Türk Kahvesi Hakkında 10 İlginç Bilgi

 Türk kahvesi yüzyıllardır içilen, kıvamı, lezzeti ve geride bıraktığı telvesi ile vazgeçilmezler listesinde yer alan sıcak bir içecek. Türk kahvesi aynı zamanda milli bir içecek olduğu için duygularımızın kabarmasına yol açabiliyor. Hal böyle olunca Türk kahvesi hakkında ilginç bilgiler neler sizler için derledik.

  1. Kahve ilk olarak 14 yy. başlarında Yemen’den yayılmaya başlamıştır.
  2. Kanuni Sultan Süleyman’ ın Yemen’e vali olarak atadığı Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilmiştir. İlk kahvehanenin açılması 1551 yılına denk gelmektedir.
  3. Türk kahvesini farklı kılan ise pişirme yöntemidir. Osmanlı sarayında keşfedilen bu yöntemle Türk kahvesi daha çok ünlenir.
  4. Türk kahvesi telvesi ile sunulan tek kahve çeşididir.
  5. Türk kahvesinin su ile sunulmasının sebebi gelen misafirin aç olup olmadığını öğrenmektir. Misafir önce suyu içerse aç olduğu anlaşılır. Ayrıca kahveden önceden içilen su kahvenin tadını daha iyi almanızı sağlar, kahveden sonra içilen su ise damağınızda kalan filtre edilmemiş kahve kalıntılarını temizler.
  6. Türk kahvesi lokum ile sunulur. Kahve acı gelirse lokum ile tatlandırılır. Ayrıca Türk kahvesi ritüelinin tamamlanması için bir bardak suyun yanında lokum olmazsa olmazdır.

7.Bir fincanın üstünde ne kadar çok köpük varsa kahveniz o kadar lezzetlidir. Ayrıca köpük sayesinde kahve uzun süre sıcak kalmaktadır.

Sizin için önerilen:  Mimar Sinan’ın Susuz Evinin Hikayesi Osmanlı Hikayeleri
  1. Türk kahvesi yaparken kahvenin köpüklü olmasını istiyorsak soğuk su kullanmalı ve kahveyi az koymaktan kaçınmalıyız.
  2. Türk kahvesi kalori yakımına yardımcı olur. Spor öncesi içilen şekersiz Türk kahvesi su tüketiminizi artırmaya ve daha hızlı kalori yakmanıza yardımcı olur.
  3. Türk kahvesi UNESCO koruması altında

Türk kahvesi UNESCO’nun maddi olmayan Kültürel Miras listesinde yer almaktadır. Bu karar Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2013’te düzenlenen UNESCO Hükümetler Arası Komitesi’nin 8. oturumunda alınmıştır.

Sizin için önerilen:  Cep Telefonlarının Hayatımızdan Çıkardığı 23 Şey

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir