Uygulamamızı denediniz mi ?

Neden Hıçkırık Tutar? Nasıl Geçer?

Neden Hıçkırık Tutar? Nasıl Geçer?

 

HIÇKIRIK NEDİR?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir.

PEKİ HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

Hıçkırığı geçirmek için etrafımızdan birçok yöntem duyuyoruz. Biz de bilinenleri ve bilinmeyenleri, sebepleriyle birlikte bir araya getirdik.

  1. Su içmek

Bu yöntem çoğu insanın ilk olarak başvurulduğu yöntemdir. Genellikle de “3 yudum su iç” şeklinde dillendirilir.

  1. Korkutmak

Birisini korkuttuğunuzda bu durum anlık olarak o kişinin vücudunda yer alan hemen hemen tüm sinirlerin harekete geçmesine sebep olacaktır. Bu sinirlerle meşgul olan beyin de hıçkırığı ikinci plana atacaktır.

  1. Gıdıklamak

Gıdıklanma durumu vücutta yer alan birçok sinirin harekete geçmesini tetikleyecektir. Gıdıklanma sürerken bu sinirler sürekli olarak beyni alarma geçirerek hıçkırıktan uzaklaştıracaktır.

  1. Tatlı bir şeyler yemeyi denediniz mi?

Biraz tuhaf gelebilir ancak buradaki temel amaç tat alma hücrelerinin beyne sinyal yollamalarını sağlamak. Yoğun biçimde gelen bu sinyaller beyni meşgul ediyor. Bu esnada da hıçkırık azalmaya başlıyor.

Sizin için önerilen:  Türk Kahvesi Hakkında 10 İlginç Bilgi

5.Limon yemek

Limonu yediğinizde yine tat alma hücreleri beyne sinyal yollar. Direkt olarak limonu tüketemiyorsanız suyun içine sıkabilirsiniz.

  1. Kulaklarınızı tıkayın, hıçkırığı duymazdan gelin!

Merkezi sinir sisteminde bulunan ve duyularla bağlantılı olan sinirlerden biri olan “vagus” sinirinin bir bölümü kulak boyunca uzanıyor. Kulaklarımızı tıkadığımız zaman ise bu siniri harekete geçirerek beyni kandırabiliyoruz.

  1. Nefes tutmak

En sık tercih edilen hıçkırık yöntemlerinden birisidir. Derin bir nefes çekip bu nefesi belirli bir süre tutarsanız diyaframın kasılmasına sebep olursunuz. Bu yöntem diğerlerinin arasında en çok işe yarayan metottur.

  1. Şınav çekmek

Şınav çekmek belki tuhaf gelebilir ancak bu yöntem de en efektif işlemlerden biridir. Çünkü şınav çekerken diyafram ve karın kasları oldukça gerilir. Bu kasılma da o bölümdeki basıncın dengesizliğini düzenleyebilir. Tabii aniden bu işlemi yapmaya çalışmak kas zedelenmelerine de sebep olabilir.

  1. Poşetin içine nefes alıp verme

Karbondioksit seviyesinin yükselmesine sebep olarak beyne iletilen sinyallerin başka bir şeyle meşgul olmasını sağlıyoruz.

10.Sıcak bir şeyler içmek

Sıcak, beynin beklemediği bir durumdur. Aniden sıcak bir şeyler içerek beyni yanıltabilirsiniz.

Sizin için önerilen:  Edirne'de Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir