Uygulamamızı denediniz mi ?

Döviz (Dolar/Euro) Neden Yükselir?

Döviz Neden Yükselir?

  Dolar, Euro gibi yabancı para birimlerinin değerinin yükselmesi neye bağlı oluyor?

 Döviz, ekonomiyle ilgilenmeseniz bile karşımıza her zaman çıkıyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde döviz kuru sıklıkla takip ediliyor. Döviz kurunu kabaca tanımlamak gerekirse ülkenin para biriminin yabancı para birimi karşısındaki değeri olduğunu söyleyebiliriz.

 Döviz kurunu etkileyen faktörler; FED kararları, IMF, Avrupa ekonomileri, cari açık, dış ticaret, para birimine olan arz-talep, enflasyon beklentileri, ekonomik politikalar, yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, ülke ekonomisinin durumu, turizm, vb.dir.

 Bir ülkenin ithal ettiği mal ve hizmetlere ödediği miktar, ihraç ettiği mal ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyor ise cari açık oluşur. Ülkede cari açığın olması döviz kurlarının artması demektir.

 Dış ticaret de önemli. Örneğin ihracat, bir ülkenin başka ülkeye sattığı mal artarsa ülkeye yabancı para girişi artar. Yabancı para girişinin artması nedeniyle döviz arzı artar. Döviz arzı artınca da kurda düşüş meydana gelir. Bu düşüş sayesinde de ülkenin para birimi değerlenir. Yani döviz arzıyla kur ters orantılı şekilde ilerliyor. Kurun yükselmesi demek ülkedeki para biriminin değer kaybetmesi demek.

Sizin için önerilen:  Dünyaca Ünlü Futbol/Spor Kulübü Logolarının Tasarım Hikayeleri ve Anlamları

 Bir ülkede enflasyon beklentisi artarsa o ülkenin para birimine talep azalacak. Talebin azalması nedeniyle yerli para değer kaybedecektir.

 Sadece enflasyona bağlı olarak değil yurt içi ve yurt dışı faiz oranları da döviz kurunu etkiliyor. Faizlerin artırıldığı dönemlerde ülkenin para biriminde değer kayıpları, düşürüldüğü dönemlerde ise değer artışları gözlenmiştir.

 Döviz kurlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gerginse hem finansal yatırımlar, borsa hem de turizm bundan olumsuz etkilenecektir. Döviz kurlarını yükseltecektir.

 Ülkenin ekonomisi iyi durumdaysa, üretim varsa, büyüme varsa bütçe açığı iyiyse ülkenin kendi para birimi daha çok talep edilir. Bu talep doğrultusunda ülkenin para biriminin değeri artar.

 Döviz kurundaki değişimler karşılıklı olarak birçok ekonomik değişkeni etkiliyor.  Hem bu ekonomik değişkenler hem döviz kuruna bağlı olarak yaşanan değişmeler sonuçta bizim geçimimizi etkiliyor.

Sizin için önerilen:  Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir