Uygulamamızı denediniz mi ?

Cep Telefonlarının Hayatımızdan Çıkardığı 23 Şey

Cep Telefonunun Hayatımızdan Çıkardığı 23 Şey

Teknolojinin özellikle de cep telefonlarının gelişmesiyle farklı materyallerle gerçekleştirdiğimiz işleri tek cihazla gerçekleştirebilir olduk. İşte bugün size tam da bundan bahsedeceğiz. Bakalım cep telefonları hayatımızdan neleri çıkarmamıza sebep olmuş.

 1. Ev Telefonları

 Uzaktaki akrabalarımızdan telefon başında haber beklediğimiz günleri ya da kabarık gelen ev telefonu faturası için babamıza hesap verdiğimiz günleri unuttunuz mu? Tabii şimdi her dakika her yerde telefon elimizin altında.

 1. El Feneri

 Hemen her daim elimizin altında olan babamızın pillerinin durumunu sık sık kontrol ettiği aleti hatırlayanlar yoruma lütfen. Telefonların led flaş ışıkları onları da unutturdu.

 1. Not Defteri

 Daha sonra hatırlamak için kısa kısa notlar aldığımız o küçük defterciğin yerini cep telefonlarımızdaki notepad uygulamaları aldı.

 1. Gazete

 Sabahları ilk iş olarak hadi yavrum iki ekmek al lafının arasına şıkıştırılırdı bir de gazete al cümlesi. Şimdi ise aynı gazeteleri cep telefonu uygulamalarından takip ediyoruz.

 1. Dergi

Onlar da gazetelerle aynı kaderi paylaştılar ne yazık ki. Şimdi onlarıda dergilik uygulamalarından takip ediyoruz.

 1. Pusula

 Sosyal Bilgiler derslerinde ilk örneklerini gördüğümüz yön bulma araçları bugün yerini GPS destekli pusula uygulamalarına bıraktı.

 1. Dijital Fotoğraf Makineleri

 Akıllı telefonlar çıkmadan önce herkesin elinde birer tane olan bu cihaz da telefonlarımızın üstün kamera yeteneklerine yenik düştü.

 1. Ses Kayıt Cihazları

 Daha çok muhabirlerin ve ya gazetecilerin kullandığı bir cihaz olan ses kayıt cihazları da yerini akıllı telefonların ses kaydedici uygulamalarına bıraktı. Hatta bu dinlediğiniz kayıt da bir cep telefonu kaydı.

 1. Hesap Makinesi

 Ay sonunu zor getiren babalarımızın maaşlarını aldıklarında ellerine aldığı ilk teknolojik cihazdı kendisi. Ay sonu belki yine zor geliyor ama artık ele alınan cihaz farklı.

 

 1. Kol Saati

 Güzel, şık duran bir aksesuar olmakla beraber zamanı planlamamızı sağlayan yegane araç. O da yerini çoktan akıllı telefonlara kaptırdı bile.

 1. Zilli Masa Saatleri

Zıııırrr diye çalıp uykumuzun en tatlı yerinde bizi uyandıran nostalji de aramızdan ayrıldı. En meşhur olan tavuklu olanı bile ortalarda gözükmüyor. Onlar da yerini cep telefonlarına kaptıranlardan…

Sizin için önerilen:  Office 2019 İndirme Etkinleştirme Crack Full Sürüm Orijinal Yapma
 1. Mektup

Özellikle ilk telefonlardaki SMS özelliği yüzünden postacıların artık ‘’Mektubum nerede?’’ sorusunu duyamamasına neden olan tarihin en eski iletişim araçlarından biri de cep telefonlarına yenilmiş oldu.

 1. Tetris

 Bu oyunu hatırlayanlar tetrisin bitişinin telefonlardaki yılan oyununa denk geldiğini hatırlayacaklardır.

 1. Yol Haritaları

 Arabayla uzun bir yolculuğa çıkılacaksa aranan ilk şey tabii ki harita. ‘’Şuradan sapacaktın kaçırdık napçaz şimdi?’’ soruları ve haritalar yerini telefonlarımızdaki yol tarifi uygulamalarına bıraktı.

 1. Saatli Maarif Takvimi

 Her yeni günde üzerinden bir yaprak daha eksilttiğimiz, ninelerimizin koparılan yapraktaki bilgileri bizlere okuttuğu o nostaljik takvim de cep telefonuna yenik düşenlerden oldu.

 1. GPS Navigasyon Cihazları

 Yol haritalarının yerini alan bu teknoloji harikası cihazların yerinin de telefonlarımızdaki yol tarifi uygulamaları aldı.

 1. Ansiklopedi

 Çocukluğumuzda ödevlerimizi  yapmaktaki  yegane yardımcımız olan ansiklopediler de yerini önce internet sitelerine daha sonra da akıllı telefonlara bıraktı.

 1. Radyo

 Artık sadece arabalarda dinlenir hale gelen radyoların yerini müzik çalma özelliğine sahip cep telefonları alalı uzun yıllar oldu.

 1. Walkman

 Bu cihazlar da telefonların müzik çalma özelliğinden etkilenip yok olan cihazlardan bir tanesi.

 1. Sarı Sayfalar

 Hatırlar mısınız bilmem, eskiden iş, satılık araba, kiralık veya satılık ev ilanlarını gazetelerin yanında ek olarak verilen bu ilan sayfalarından kontrol ederdik. Daha sonra bunun yerini ilan siteleri ve ilerleyen aşamada da bu sitelerin uygulamaları aldı.

 1. Hava Durumu Bülteni

 ‘’Havalar nasıl olursa olsun yeter ki sizin havanız iyi olsun.’’ sözünü hatırlayanlar aramızda mı? Evet, artık hava durumu bültenleri de tamamen olmasa da hayatımızdan çıkmış durumda, artık onların yerini telefonlarımızdaki hava durumu uygulamaları aldı.

 1. Fotoğraf Albümleri

 Aileden birkaç kişi bir araya geldiğinde yaptıkları ilk işlerden biri de eski fotoğraf albümlerine bakmak oluyordu. Günümüzde bu albümlerin yerini telefon hafızalarımız, İnstagram ve Facebook aldı.

 1. Hatırlatıcı Nesneler

 Eskiden bir şeyi unutmamak için parmağımıza kırmızı kurdeleler bağlardık. Şimdi onun yerini akıllı telefonlarımızdaki hatırlatıcı uygulamalar aldı.

Sizin için önerilen:  Office 2013 Etkinleştirme Full Yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir